Archiv příspěvků

ČERVEN 2019

Valika na prvním ročníku „Pomáhejme s radostí!“letak_pomahame_rev8 (1)

Město Karlovy Vary pořádá ve středu 12. června od 13.00 hod první ročník akce „Pomáhejme s radostí!“. Jedná se o prezentaci sociálních služeb zábavnou formou. Ve volnočasovém areálu na Rolavě v Karlových Varech se představíme rovněž i my, a proto pokud máte jakékoli dotazy k sociálním službám pro rodiny s dětmi nebo k náhradní rodinné péči, budeme se na Vás těšit.

Kampaň na vyhledávání pěstounů odstartujeme na Den dětí

Na Den dětí, tzn. 1. června zahájíme další část naší kampaně na vyhledávání pěstounů v Karlovarském kraji, proto sledujte náš web, FB a instagram.

KVĚTEN 2019

Uvidíme se na Karlovarských bioslavnostechvalika_facebook_kozodoj

V sobotu 18. května 2019 budeme mít informační stánek pro zájemce o pěstounskou péči na Karlovarských bioslavnostech na Farmě Kozodoj. Pokud se chcete dozvědět cokoli o pěstounské péči a ještě příjemně strávit dopoledne či odpoledne, určitě přijďte. Více informací, včetně programu bioslavností, najdete na této stránce.

ALGON PLUS – AUTO, a.s. Karlovy Vary podporuje Centrum Valikaa1523821-e611-4a05-95c9-297147067ad7

Mnohokrát děkujeme karlovarské pobočce ALGON PLUS – AUTO, a.s. za podporu, kterou nám projevili prostřednictvím výhodných podmínek nájmu osobního vozu Hyundai i30, který budeme využít pro terénní sociální práci v rámci sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.

Přijďte na hudební recitál a dozvíte se také něco o pěstounské péči002

Srdečně Vás zveme v pátek 3. května 2019 od 17.00 do FilmCafé v kině Drahomíra (Vítězná 50, Karlovy Vary) na Top Rooftop Session, kde dojde k unikátnímu spojení informačního semináře pro zájemce o náhradní rodinnou péči, slam poetry vicemistra České republiky Tukana a akustického recitálu dua Ricardo Delfino a Štěpán Kordík, známého jako Crossroad Bros.  Vstupné je dobrovolné. Těšíme se na setkání s Vámi.

DUBEN 2019

Pěstounství je fajn, pojďte do toho s námivalika_2019_plakat_akce_2019_04_11_velky

Ve čtvrtek 11. dubna 2019 se od 16.00 hod koná i informační akce pro zájemce o pěstounskou péči, popř. osvojení. Zájemci se zde dozví základní informace o tom, co je to pěstounská péče, pro jaké děti hledáme náhradní rodiny, kdo se může stát pěstounem nebo jakou získá od státu podporu po převzetí dítěte. Na setkání s Vámi se těšíme na adrese Centra Valika, Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Akce se koná za finanční podpory MPSV, Karlovarského kraje a Nadace J&T.

ÚNOR 2019

Děti, rodiče a učitelé ze ZŠ Truhlářská v Karlových Varech uspořádali velmi povedenou sbírku hygienických prostředkůIMG_2681

Rádi bychom poděkovali všem dětem, rodičům i pedagogům ze Základní školy Karlovy Vary, Truhlářská 19 za velké množství hygienických a čisticích prostředků, které během akce „Jeden nákup v drogerii nestojí moc, ale hodně pomůže“ nasbírali, a které budou předány rodinám s dětmi v tíživé situaci.

PROSINEC 2018

Poslední letošní informační akce pro zájemce o pěstounskou péči proběhla v úterý 4.prosincevalika_plakat_akce18-12-04kv_a2_tisk

Sérii bezplatných informačních akcí pro letošní rok uzavřelo poslední setkání v úterý 4. prosince 2018 od 16.00 hod v Centru Valika v Karlových Varech (Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role). Zájemci se zde dozví konkrétní informace o postupu, jak se stát náhradním rodičem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu lze očekávat po přijetí dítěte do rodiny. Seminář se koná díky podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí, Karlovarského kraje a Nadace J&T.

LISTOPAD 2018

Rozhovor na téma pěstounské péče v Českém rozhlase Karlovy Varyvalika_banner_facebook_8

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 byl náš ředitel Petr Zmuda hostem odpoledního vysílání na stanici Český rozhlas Karlovy Vary. Rozhovor na téma pěstounské péče si můžete poslechnout na https://youtu.be/ZlrB_uS0QLw. Pokud byste měli další otázky k této problematice, neváhejte se nám ozvat.

Tisková zpráva: PŘÍŠTÍ VÁNOCE UŽ U VÁS DOMA

Měsíc před Štědrým dnem jsme spustili finální fázi kampaně na vyhledávání pěstounů v Karlovarském kraji. „Stále ještě potřebujeme sehnat pěstounské rodiny pro zhruba 130 dětí z našeho regionu,“ uvedl pro Krajské listy náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis. Motto naší kampaně zní: „Děti nepotřebují strom splněných přání, potřebují někoho, kdo je bude mít rád“. Proč zrovna toto motto vysvětluje ředitel Petr Zmuda: „Každoročně se na několika místech v kraji konají akce, na kterých lidé mohou koupit vánoční dárek pro konkrétní dítě v kojeneckém ústavu nebo dětském domově. Ze své dlouholeté zkušenosti ředitele dětského domova mohu říct, že ústavní zařízení mají dostatek finančních prostředků na nákup vánočních dárků. Dětem však chybí jedna stálá milující osoba, která tu pro ně bude za každých okolností, když ho bude bolet břicho, nebo dostane ve škole jedničku. Přestože se zaměstnanci dětských domovů velmi snaží, nikdy nemohou dát dítěti tolik, jako rodina.“

Celá tisková zpráva ke stažení ZDE.

ŘÍJEN 2018

Říjen byl ve Valice spojen se zajímavými seminářiIMG_1054

Ve čtvrtek 25. října jsme se zúčastnili velmi zajímavé konference Internetem Bezpečně. S problematikou kyberbezpečnosti se setkáváme jak v rámci sociálních služeb pro ohrožené rodiny s dětmi, tak v rámci pěstounské péče. Na konferenci vystoupila řada zajímavých hostů.

Přestože se v Centru pro dítě a rodinu Valika problematikou poruch autistického spektra (PAS) nezabývá, je dobré o této problematice vědět, a proto jsme se ve středu 31.10.2018 jsme zúčastnili semináře organizace Národní ústav pro autismus – Nautis, která pro Karlovarský kraj – oficiální stránka zpracovala analýzu potřebnosti služeb pro lidi s autismem s názvem „Kvalitní a dostupné sociální služby pro lidi s autismem – cesta ke spokojenému životu “.

Více podrobností o obou zajímavých akcích najdete ZDE.

Podporujeme #ubytovny bez dětí

IMG_6757Zaujala nás výzva #ubytovnybezdeti, se kterou přišla Platforma pro sociální bydlení. I my si přejeme, aby na ubytovnách nemusely žít děti, a proto se budeme snažit působit na místní samosprávy, aby začaly problematiku sociálního bydlení důsledněji řešit.

Jen pro představu – na území Karlovarského kraje žije v nevyhovujících podmínkách ubytoven 88 dětí (nejvíce v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Sokolově). Dohromady jde o 44 rodin.

ZÁŘÍ 2018

Informační akce pro zájemce o pěstounskou péčivalika_plakat_akce18-09-18kv_a2_tisk

Další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči (popř. osvojení) se uskuteční v úterý 18. září 2018 od 16.00 hod v prostorách Centra Valika na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát náhradním rodičem, pro jaké děti se hledají „rodiče“ nebo jaká pomoc a podpora je nabízena pěstounům.

Akce je zdarma a koná se za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí, Karlovarského kraje a Nadace J&T.

ČERVEN 2018

Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči proběhne tentokrát v Sokolověplakat-akce-so-6-6-2018

Další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči (popř. osvojení) se uskuteční ve středu 6. června 2018 od 16.00 hod v prostorách Pedagogicko-psychologické poradny v Sokolově na adrese K. H. Máchy 1276. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát náhradním rodičem, pro jaké děti se hledají „rodiče“ nebo jaká pomoc a podpora je nabízena pěstounům.

Akce je zdarma a koná se za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí, Karlovarského kraje a Nadace J&T.

KVĚTEN 2018

Děti patří do rodin, ne do ústavů

Asociace Dítě a rodina, stejně jako Centrum Valika, bojuje za to, aby děti mohly vyrůstat v valika_facebook_banner_petice - kopie - kopierodinách, ať už biologických nebo těch náhradních. Stále však existuje velké množství dětí, které musí trávit své dětství v ústavních zařízeních, a to je potřeba změnit. Asociace Dítě a rodina proto připravila petici, ve které žádá poslance o přijetí legislativních změn, které zamezí umisťování nejmenších dětí do ústavní péče. Pokud Vám není tato problematika lhostejná, prosím podepište a sdílejte petici. Petici, včetně informací, proč je důležité, aby děti nebyly umisťovány do ústavních zařízení, najdete na této stránce.

DUBEN 2018

Pozvánka na promítání dokumentu Alice Nellis Adopce: Konkurz na rodičevalika_plakat_akce18-04-05promitani_a2

Zajímáte se o náhradní rodinnou péči? Pokud ano, tak Vás zveme na promítání dokumentu Alice Nellis s názvem Adopce: Konkurz na rodiče, které proběhne ve čtvrtek 5. dubna 2018 od 16.00 hod v Hotelu Dvorana v Karlových Varech. Po skončení promítání proběhne diskuze s jednou z aktérek dokumentu, paní Margitou Šantavou.

Akce se koná v rámci projektu Pěstounství je fajn II, který je podporován Ministerstvem práce a sociálních věcí a Karlovarským krajem. Promítání je zdarma, stačí se pouze zaregistrovat na info@valika.cz

LISTOPAD 2017

Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči proběhne v Chebuvalika_plakat_akce17-12-04cheb_a2

Letošní poslední informační akce pro zájemce o pěstounskou péči se uskuteční v pondělí 4. prosince 2017 od 16.00 hod v Chebu, v Čtenářské kavárně Joker (Valdštejnova 8). Dozvíte se zde, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti hledáme náhradní rodiče nebo jakou podporu získávají pěstouni od státu.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Karlovarského kraje.

Cyklus Rodiče napořád ukáže různé formy náhradního rodičovství2313

Již tuto sobotu 4.11.2017 startuje na programu ČT2 od 18:15 šestidílný dokumentární cyklus Rodiče napořád, který zachycuje šest různých cest, na nichž se setkávají rodiče s opuštěnými a zraněnými dětmi, které k nim přicházejí z kojeneckých ústavů, z dětských domovů anebo od pěstounů na přechodnou dobu.

Téma náhradní rodičovské péče je v rámci cyklu nahlíženo z mnoha úhlů. Diváci tak například uvidí rodinu, která se kromě svých dětí stará v pěstounské péči i o dvě další, těžce zdravotně postižené děti. Autorka cyklu Olga Špátová si vytvořila se všemi protagonisty dokumentu důvěrné pouto, díky kterému je její pohled přesvědčivě autentický.

Všechny odvysílané díly si můžete pustit také na této stránce.

Další publikace od Nakladatelství Portál v naší knihovněpictureprovider

Děkujeme Nakladatelství Portál za rozšíření naší knihovny o novou publikaci Oldřicha Matouška a kol. s názvem Dítě traumatizované v blízkých vztazích. Cílem publikace je seznámit čtenáře s traumatem u dětí, které způsobila pečující osoba, a popsat způsoby podpory, resp. léčby traumatizovaného dítěte

Pomáhejte s námi v Národní potravinové sbírce 2017NPS_banner_PP_1038x400

V rámci letošního ročníku jsme vybrali celkem 1.316 kg potravin a drogerie, což je o 429 kg více než v roce 2016.

I letos se účastníme Národní potravinové sbírky, která proběhne v sobotu 11. listopadu 2017 a bude do ní zapojeno 750 obchodů po celé České republice. V tento den budete mít možnost zakoupit trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. Hlavním posláním sbírky je podat pomocnou ruku těm, kteří trpí nedostatkem jídla, a zároveň upozornit na to, v jaké míře jídlem plýtváme. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Z posledních průzkumů agentury Ipsos také vyplývá, že až 40 % Čechů vyhodí jídlo několikrát do měsíce, za rok je to v průměru na osobu 115 kg, tedy v přepočtu až 20000 Kč.

Pracovníci Centra pro dítě a rodinu Valika se na Vás těší a potraviny od Vás rádi převezmou po celý den v karlovarském obchodě Makro (Obchodní 33, Karlovy Vary)

ZÁŘÍ 2017

Zveme Vás na informační akci pro zájemce o pěstounskou péčivalika_plakat_akce17-09-14kv_a2

Ve čtvrtek 14. září 2017 se od 16 hodin koná další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace a o praktické zkušenosti se s nimi podělí pěstoun. Všichni jste srdečně zváni do Centra Valika na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary (budovy prodejny Copyprintu, naproti bývalému OD Morava.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Karlovarského kraje a je součástí krajské kampaně Staňte se pěstounem.

Naše služby představíme na Kraslickém Dni pomoci a bezpečí21270784_1978342912378584_1129500522030559669_n

Ve středu 6. září 2017 se můžete přijít seznámit s našimi službami na Den pomoci a bezpečí, který pořádá Město Kraslice od 10.00 hod v místním kulturním domě. Pro návštěvníky je připraven zajímavý doprovodný program v podobě dětských her,  kouzelnického vystoupení nebo vystoupení žáků základní umělecké školy.

ČERVEN 2017

Výroční zpráva za rok 2016vz-2016

A je to tady. Už Vám můžeme představit naši výroční zprávu za rok 2016. Rok 2016 byl v Centru pro dítě a rodinu Valika rokem rozšiřování nabídky poskytovaných služeb. Kromě sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a aktivit spojených s náhradní rodinnou péči, jsme začali nabízet i facilitaci případových konferencí, mediaci či asistované kontakty. V uplynulém roce jsme se stali rovněž právoplatným členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky, která je největší profesní organizací sdružující poskytovatele sociálních služeb v ČR. Poprvé jsme se také aktivně zapojili do Národní potravinové sbírky, která se uskutečnila v sobotu 12. listopadu ve vybraných prodejnách po celé České republice. My konkrétně jsme byli v karlovarské prodejně MAKRO a lidé zde darovali na pomoc lidem v nouzi 887 kilogramů potravin. Další podrobnosti ve výroční zprávě.

DUBEN 2017

Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči. Tentokrát v Sokolově

Ve středu 12. dubna 2017 od 16.00 hod proběhne v Pedagogicko-psychologické poradně v Sokolově (K.H. Máchy 1276, Sokolov) další informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace o pěstounské péči, a to například, jakým procesem musí žadatel projít, pro jaké děti se hledají náhradní rodiče nebo jakou podporu mohou pěstouni po převzetí dítěte čekat. Akce je zdarma a se koná v rámci projektu „Pěstounství je fajn!“, který finančně podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Karlovarský kraj.

BŘEZEN 2017

Aktualita z oblasti ochrany práv dětí – Vláda schválila novelu zákona o sociálních službách (29.3.)

Vláda České republiky ve středu 29. března 2017 schválila komplexní novelu zákona o sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb.). Hlavním cílem novely je, aby poskytované sociální služby lépe odpovídaly potřebám klientů. Zásadní je přitom přehlednost celého systému. Občané by se díky novele měli snáze orientovat, kam se mají obrátit a kdo jim může zajistit v jejich konkrétní nepříznivé sociální situaci pomoc a podporu. Z hlediska ohrožených rodin s dětmi se jedná o velmi důležitou novelu, která se snaží sjednotit péči o ohrožené děti. Další podrobnosti v tomto příspěvku.

ÚNOR 2017

Aktualita z oblasti ochrany práv dětí – Poslanci budou jednat o změnách v rozhodování o ústavní výchově (23.2.)

Skupina sedmi poslankyň pod vedením Heleny Válkové předložila do Poslanecké sněmovny PČR návrh zákona o změně zákonů v souvislosti s ústavní výchovou. Tento návrh počítá s tím, že by konkrétní ústavní zařízení, do kterého má být dítě umístěno, opětovně určoval diagnostický ústav. Soud by svým rozhodnutím tedy svěřil dítě do diagnostického ústavu, a ten by po komplexním vyšetření určil, do jakého zařízení dítě půjde. Předkladatelky se tedy tímto návrhem chtějí vrátit ke stavu, který v ČR platil do konce roku 2013, a který změnil nový občanský zákoník (§971). Podle ministerstva práce a sociálních věcí předkládaný návrh narušuje ústavní pořádek a je v rozporu s platnou úpravou rodinného práva v ČR a znamenal by také zbavení práv dětí na spravedlivý proces. Celý příspěvek najdete ZDE.

První letošní informační akce pro zájemce o pěstounskou péčivalika_plakat_akce17-02-07kv_a2

Zapište si do diářů úterý 7. února 2017 od 16.00. Proč? Protože se totiž koná první letošní informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Setkání se uskuteční v příjemném prostředí Centra Valika na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role (budova Copyprintu a bývalé pekárny) a dozvíte se zde všechny potřebné informace k pěstounské péči, popř. osvojení. O své osobní zkušenosti se podělí pěstoun. Akce se koná v rámci projektu „Pěstounství je fajn„, který finančně podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Karlovarský kraj.

LEDEN 2017

Zvyšujeme kapacitu sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (15.1.)

Od 2. ledna 2017 jsme rozšířili náš tým terénních sociálních pracovnic v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, a tak můžeme pomoci ještě většímu počtu rodin překonat jejich nepříznivou sociální situaci. Rodinám se tedy nyní věnují 4 vysokoškolsky vzdělané sociální pracovnice. Pokud byste se rádi dozvěděli, které všechny činnosti v rámci služby poskytujeme, podívejte se na http://www.valika.cz/socialni-sluzby/ 

PROSINEC 2016

Letošní poslední informační akce pro zájemce o pěstounskou péči
info-6-12-2016

V úterý 6. prosince 2016 se od 16.00 hodin se uskutečnila v Centru Valika (Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role) naše letošní poslední informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči.

Zájemci měli možnost dozvědět se všechny důležité informace o pěstounské péči, např. kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti hledáme náhradní rodiče nebo na jaké služby máte nárok. S praktickými zkušenostmi se podělil dlouhodobý pěstoun. Akce se konala za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Karlovarského kraje.

Podporujeme ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovouimg_4508

Centrum pro dítě a rodinu Valika společně s dalšími 15 neziskovými organizacemi vyjádřili podporu ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové. „Kroky ministryně pečlivě sledujeme, neboť bezprostředně ovlivňují životy ohrožených dětí a rodin, se kterými dennodenně pracujeme. Po téměř čtvrt století se nyní ministerstvu daří v oblasti sociálně-právní ochrany dítěte napravovat dluh, který Česká republika směrem k ohroženým dětem má. Ministryně Marksová na rozdíl od svých předchůdců tyto problémy vnímá a přichází s konkrétními kroky, které reagují na skutečné potřeby ohrožených dětí. Jen během posledních týdnů (!) ministryně aktivně vystupovala proti návrhu, aby o umístění dítěte do konkrétního ústavního zařízení rozhodovaly namísto soudů diagnostické ústavy, což bychom jako odborníci považovali za jednoznačný krok zpět,“ stojí v prohlášení, jehož celé znění si můžete přečíst zde.

LISTOPAD 2016

Centrum Valika se zapojila do Národní potravinové sbírky 2016nps2016

Centrum Valika se letos poprvé aktivně zapojilo do Národní potravinové sbírky, která se uskutečnila v sobotu 12. listopadu od 8.00 do 20.00 hod ve vybraných prodejnách po celé České republice. My konkrétně jsme byli v Karlových Varech, v prodejně MAKRO. Důvodem sbírky je nejen získat potraviny pro lidi v nouzi, ale i upozornit veřejnost na to, že i v České republice je chudoba problémem a že i zde je mnoho lidí v těžké životní situaci, ve které si sami nemohou zajistit ani základní potraviny a jsou závislí na pomoci druhých. Přijďte si nakoupit něco dobrého domů a při té příležitosti kupte i něco malého pro lidi, kteří to potřebují. Další informace najdete na internetových stránkách www.potravinypomahaji.cz. V prodejně MAKRO Karlovy Vary se vybralo 887 kg potravin.

Terénní sociální pracovnice si rozšiřovaly obzory v oblasti sociálně-právní ochrany dětí

V úterý 25.10.2016 se naše terénní sociální pracovnice zúčastnily odborného semináře s názvem „Sociálně-právní ochrana dětí v praxi veřejné ochránkyně práv„, kterého se za Kancelář veřejného ochránce práv zúčastnily Mgr. et Ing. Lenka Frýdková, JUDr. Alice Žižlavská a Mgr. Klára Ille. Program semináře obsahoval následující témata: „Odnětí dítěte z péče rodičů“ – zdevop-sem byla probírána zejména role OSPOD v pozici navrhovatele i práce OSPOD s rodinou bezprostředně po odebrání dítěte. Dalším tématem semináře bylo téma „Právní úprava styku s dětmi“ – mimo jiné jsme měly možnost dozvědět se více informací o možnostech styku rodiče s dítětem např. formou zajištění asistovaného kontaktu s dohledem třetí osoby. Posledním tématem semináře bylo „Umístění dítěte do neutrálního prostředí„, které nám podalo bližší informace o účelu umístění dítěte do tohoto prostředí i nastínilo problematické aspekty tohoto umístění.

Celý seminář byl obohacen mnoha kazuistikami z praxe veřejného ochránce práv. Informace, které se naše pracovnice měly možnost dozvědět, jim mohou být nápomocny k prohloubení spolupráce neziskového sektoru s pracovníky OSPOD a s rodinou v případě odebrání dítěte z péče rodičů. Příklady z praxe ombudsmana nám také přiblížily, jakým způsobem může právě naše organizace v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi rodinám po odebrání dítěte z péče rodičů nejúčelněji pomoci.

ŘÍJEN 2016

Zveme Vás na podzimní čaj o pátévalika_pozvanka_caj_o_pate

V úterý 11. října 2016 od 17.00 hod pořádáme v našem centru na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role podzimní ČAJ O PÁTÉ. Jedná se o akci, na které Vám představíme nabízené služby, budete mít možnost se zeptat na cokoli k sociálním službám nebo náhradní rodinné péči, a to vše při lahodném čaji a sladké maličkosti. Akce je určena pro širokou veřejnost, pracovníky orgánů sociálně-právní ochrany dětí, poskytovatele sociálních služeb a další spolupracující subjekty. Všichni jste srdečně zváni a na setkání s Vámi se těší tým pracovníků Centra pro dítě a rodinu Valika.

ZÁŘÍ 2016

Stali jsme se členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČRp1857qcsc01hb73j38kakp21jeb3

Od září jsme se stali právoplatným členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. Jde o největší profesní organizaci sdružující poskytovatele sociálních služeb v České republice. Svoji činnost vyvíjí především tím, že zastupuje a hájí zájmy svých členů u státních a ostatních zainteresovaných institucí, zejména předkládáním odborných stanovisek, kvalifikovanou oponenturou a iniciací a podporou žádoucí právní regulace sociálních služeb, atd. Další informace se o APSSCR dozvíte na webu www.apsscr.cz

V rámci Evropského týdne mobility proběhne i beseda o pěstounské péčimmkv_etm2016_a3_tisk

I letos v září se uskuteční Evropský týden mobility. V rámci této akce se v sobotu 17. září 2016 uskuteční den otevřených dveří na ekofarmě Kozodoj. Kromě interaktivní prohlídky ekofarmy proběhne od 14hod i naše beseda pro širokou veřejnost na téma pěstounské péče. Všichni jste srdečně zváni.

Další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči se uskuteční v Chebuplakat-cheb-13-9-2016

Další ze série informačních akcí pro zájemce o pěstounskou péči se uskutečnila v úterý 13. září 2016 od 16.hod v nově otevřeném Multigeneračním centru v Chebu na Křížovnické ulici 99. Dvě zájemkyně se zde dozvěděly všechny potřebné informace o pěstounské péči a o osobní zkušenosti se podělil jeden dlouhodobý pěstounů a manželé, kteří vykonávají pěstounskou péči na přechodnou dobu. Akce byla zdarma a konala se za finanční podpory Karlovarského kraje a MPSV v rámci projektu Žít v rodině není samozřejmostí (Lepší je žít v rodině II).

ČERVENEC 2016

Asociace Dítě a rodina jednala s ombudsmankou o spolupráci v rámci zlepšení péče o ohrožené děti

Zástupci Asociace Dítě a rodina, jejímž členem je také Centrum pro dítě a rodinu Valika, se 26. července 2016 setkali s Veřejnou ochránkyní práv Mgr. Annou Šabatovou, Ph.D. Na setkánílogo-asociace-dar_rgb bylo probíráno zejména to, jak zlepšit péči o ohrožené děti. Asociace i ombudsmanka sledují stejné cíle, a proto bylo domluveno, že bude docházet k výměně zkušeností a vzájemné podpoře aktivit směřujících ke zlepšení péče o ohrožené děti. Společnými cíli Asociace a ombudsmanky je zejména:

  • Sjednotit dosud roztříštěný systém péče o ohrožené děti pod jedno ministerstvo.
  • Podporovat biologické rodiny a zajistit dostatek kvalitních služeb, které by pomohly rodině překonat krizovou situaci a při odebrání dítěte umožnily jeho rychlý návrat domů.
  • Rozvíjet všechny formy náhradní rodinné péče.
  • Transformovat ústavní péči do malokapacitních pobytových služeb, které budou co nejvíce připomínat rodinné prostředí.

Nadace Agrofert podpořila náš projekt na podporu rodičů samoživitelůagrofert

Nadace Agrofert v rámci grantového řízení „Podpora neziskových organizací poskytujících služby rodičům samoživitelům a jejich dětem“ podpořila i náš projekt. Záměrem projektu je za pomoci systematické terénní sociální práce v rodinách s jedním živitelem (samostatným rodičem) a nabídky služby odlehčení zlepšit postavení rodiny (rodiče na trhu práce, dětí v systému vzdělávání a kontaktu se sociálním prostředím).

Proč je potřeba podporovat rodiče samoživitele?

V Karlovarském kraji bylo podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2014 celkem 7,4 % domácnosti neúplných, což je přibližně 9.300 domácností. Pokud bychom se podívali na strukturu uživatelů naší sociální služby – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, zjistili bychom, že k datu 19.4.2016 z celkového počtu 43 uživatelů(rodin) je 60 % rodin (26 rodin) neúplných. Ve 25 případech se jedná o samoživitelku a v 1 případě se jedná o muže samoživitele. Nejčastěji se jedná o domácnosti s 1 vyživovaným dítětem (9 rodin). Následují domácnosti se dvěma dětmi (6 rodin), čtyřmi dětmi (4 rodiny), třemi dětmi (3 rodiny), pěti dětmi (2 rodiny), šesti a sedmi dětmi (po 1 rodině). Snad všechny tyto rodiny se potýkají s nedostatkem finančních prostředků na zajištění základních potřeb rodiny a chodu domácnosti. Ostatně tento fakt dokresluje i celorepubliková statistika. Český statistický úřad ve svém měsíčníku Statistika a my zveřejnil, že více než třetina domácností, v nichž žije samotný rodič s alespoň jedním dítětem, se propadla pod hranici příjmové chudoby. Většinou jde o osamělé matky s dětmi, které jsou v nejhorší situaci. Tuto skutečnost můžeme potvrdit i my, z vlastní praxe – viz výše. Více informací o projektu najdete na této stránce.

ČERVEN 2016

15.6.2016 Valika se představí na Odpoledni pro sociální služby v Sokolově

Stejně jako v předešlém roce, tak i letos budete mít možnost seznámit se s naší činnosti a nabízenými službami na Odpoledni pro sociální služby, které pořádá Město Sokolov ve čtvrtek 16. června od 12 do 16 hodin na Starém náměstí. Kromě představení jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb bude i doprovodný program, který zahrnuje například hudební nebo taneční vystoupení.

7.6.2016 Informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči v Sokolově

V úterý 7. června se od 16.hod koná v Pedagogicko-psychologické poradně v Sokolově (K.H.Máchy 1276) informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Účastníci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu mohou pěstouni očekávat od státu. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni.

KVĚTEN 2016

Informační stánek na Karlovarských bioslavnostech byl v obležení dětíIMG_20160521_094132

I letos jsme měli informační stánek k pěstounské péči na Karlovarských bioslavnostech na Kozodoji, které se uskutečnily v sobotu 21. května za velmi pěkného a teplého počasí. Děti měly možnost domalovat našim postavičkám rodinu a vyhrát lego. Celkem se do soutěže zapojilo přes 130 dětí různého věku. Výsledky soutěže budou známy nejpozději v neděli 29. května. Obrázky IMG_20160521_113253budete moci pravidelně vídat na našem Facebooku nebo na těchto webových stránkách. Kromě výtvarné soutěže pro děti jsme poskytovali informace také zájemcům o pěstounskou péči. Celkem jsme poskytli poradenství a předali informační materiály 21 návštěvníkům bioslavností. Děkujeme za příjemně strávený den a těšíme se 20. května 2017 opět na bioslavnostech.

BŘEZEN 2016

8.3.2016 Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči v Karlových Varech

V úterý 8. března se od 16.00 hod uskutečnilo v Centru Valika (Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role) první letošní informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Zájemci se na neformálním setkání dozvěděli například: co je to pěstounská péče, kdo může být pěstounem, jaká je podpora pěstounů ze strany státu nebo jaké děti jdou do pěstounské péče. Aktivity projektu Žít v rodině není samozřejmostí (Lepší je žít v rodině II) jsou podpořeny z dotačního programu Rodina a ochrana práv dětí MPSV a Fondu Karlovarského kraje na podporu NNO v oblasti rodiny.

1.3.2016  Dítěti je přece nejlépe v rodině

Asociace Dítě a Rodina, jejímž členem je i Centrum Valika, zaslala poslancům, hejtmanům a radním pro sociální věci, školství a zdravotnictví výzvu nazvanou „Dítěti je přece nejlépe v rodině!“ Znovu tak upozorňují na výzkumy i zkušenostmi ověřený fakt, že každé dítě odmalička potřebuje stabilní blízkou osobu, kterlogo-asociace-dar_rgbá umí reagovat láskyplně, adekvátně a spolehlivě na jeho potřeby – je pro dítě zdrojem bezpečí a je tam „jen pro něj“. Jen za takových podmínek se mozek a psychika dítěte zdravě vyvíjí a dítě se učí důvěřovat a vztahovat k druhým. Bohužel i v roce 2014 bylo dle Zdravotnické ročenky ČR přijato do kojeneckých ústavů 1606 dětí do 3 let věku. Zastánci kojeneckých ústavů se domnívají, že zdravotní péče je pro nejmenší děti tak zásadní, že je pro děti lepší pobývat v kojeneckém ústavu, protože rodiče ani pěstouni by dětem tak dobrou péči nezajistili. Zdravotnická ročenka však také uvádí, že důvodem pro přijetí dítěte do kojeneckého ústavu jsou ve 34 procentech důvody sociální a ve 30 procentech zdravotně-sociální (děti kvůli svému postižení ale nevyžadují trvalou a dlouhodobou ošetřovatelskou péči). Tedy téměř 60 procent přijímaných dětí nepotřebuje trvalou lékařskou a ošetřovatelskou péči. Potřebují mámu a tátu (někdy náhradní), kteří s nimi k lékaři v případě potřeby dojdou. Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

ÚNOR 2016

23.2.2016 V Praze proběhlo Norsko – České sdílení zkušeností o náhradní péči

Nezisková organizace Kruh rodiny, o.p.s., se kterou jsme spolupracovali například na projektu Informačních setkání pro zájemce o náhradní rodičovství, uskutečnil ve dnech 17. – 19. ledna odborný workshop na téma Norsko – České sdílení zkušeností o náhradní rodinné péči a péči o ohrožené rodiny. Během tohoto setkání byly představeny systémy péče o děti jak v Norsku, tak v České republice, vysvětlily se principy práce s ohroženou rodinou a objasnilo se, na čem jsou založené jednotlivé přístupy sociální práce a ochrany dětí vůbec. Během workshopu měly norské kolegyně možnost navštívit zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, mluvit se sociálními pracovníky, psychology a odborníky na náhradní rodinnou péči. Více informací v tomto příspěvku.

17.2.2016 Představovali jsme naše sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Byli jsme pozváni, abychom prezentovali naši činnosti v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi na kulatém stolu, který pořádalo Centrum pro rodinu Vega

LEDEN 2016

Centrum Valika nabízí facilitaci případových konferencíFPK

Od ledna 2016 jsme rozšířili naši nabídku služeb o facilitaci případových konferencí. Případovou konferenci lze využít jako jeden z nástrojů pro řešení konkrétních situací ohrožených dětí a jejich rodin, a to ve spolupráci s rodiči a jinou osobou zodpovědnou za výchovu dítěte (např. pěstounem), dalšími přizvanými osobami, zejména zástupci škol, školských zařízení, zařízení poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů činných v sociální oblasti, orgánů policie, státních zástupců, odborných pracovníků v oblasti náhradní rodinné péče, poskytovatelů sociálních služeb a pověřených osob. Podrobnější informace najdete zde.

15.1.2016 Ve Valice se řídíme heslem „Kvalitním vzděláváním k lepším službám“

Rok 2016 bude v Centru Valika patřit  kvalitnímu vzdělávání. Vzdělávat se budou nejen sociální pracovnice sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, ale také pracovníci sociálně-právní ochrany dětí a pěstouni, kteří s námi mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče. Naše sociální pracovnice si vybraly komplexní výcvik Edukativní rodičovské terapie.  Tato terapie se zaměřuje na rozvoj rodičovských dovedností a na způsoby budování vztahů mezi rodiči a dětmi skrze porozumění a akceptaci. Pracovníci sociálně-právní ochrany dětí si naopak zvýší kvalifikaci absolvováním 12denního výcviku mediace.

Na pěstouny čeká pestrá nabídka interaktivních seminářů. Probírána budou například témata komunikace o biologické rodině a kontakt s biologickou rodinou, jak vychovávat dítě s ADHD nebo si vyzkouší praktické techniky, jak předcházet syndromu vyhoření.

LISTOPAD 2015

30.11.2015 Čaj o páté není jen výsadou Anglie, ale i Centra Valika. Přijďte se přesvědčit

V pondělí 30. listopadu 2015 se v prostorách Centra pro dítě a rodinu Valika koná druhý čaj o páté. Jde o neformální setkání u šálku čaje a domácí buchty, kde se hosté mohou dozvědět více informací o našich službách, zeptat se na cokoli k problematice ohrožených dětí a rodin nebo náhradní rodinné péče. Těšíme se na Vás kdykoli od 17. do 19.hod na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role.

ŘÍJEN 2015

30.10.2015 Ředitel Centra Valika je ambasadorem kampaně MPSV „Právo na dětství“

Ředitel Centra Valika Mgr. Petr Zmuda se stal jedním z ambasadorů kampaně Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Právo na dětství. Jeho úkolem je posílit ve společnosti myšlenku/povědomí o tématu „Dítě jako subjekt práva”. Toto téma bylo ze strany MPSV zvoleno jako jedno ze 4 hlavních témat kampaně, protože dítě je potřeba vnímat jako aktivního člena podílejícího se na rozhodování o vlastní budoucnosti, změnách jeho sociálního i právního postavení. Dítě má právo uplatnit svůj názor ve správních řízeních i jiných situacích, kde se jedná o jeho osudu.

1.10.2015 Pozvánka do SOKOLOVA na informační akci k pěstounské péči

Centrum pro dítě a rodinu Valika pořádá ve středu 14. října 2015 od 16.00 hod v Rodinné poradně v Sokolově (K. H. Máchy 1276) informační setkání pro širokou veřejnost na téma PĚSTOUNSKÁ PÉČE. Zájemci se zde dozví, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu mají pěstouni od státu. S praktickými zkušenostmi s výkonem pěstounské péče se podělí pěstoun. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni.

SRPEN 2015

20.8.2015 Pobyt na Vysoké Jedli se zaměřil na prevenci kriminality a finanční gramotnost

Pět dní, čtrnáct dětí, 10 bochníků chleba, 120 rohlíků, 4 kg špekáčků, nepočítaně litrů nápojů..a dalo by se přidat spoustu dalších čísel o našem prázdninovém pobytu pro děti ve Vysoké Jedli u Nejdku. Jednalo se o děti z rodin, se kterými spolupracujeme v rámci sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Pobyt se zaměřoval na prevenci kriminality, zejména na finanční gramotnost a možnosti smysluplného trávení volného času. Během pobytu si děti vyrobily například platební kartu, dozvěděly se zajímavé informace o bankách nebo českých platidlech. Pobyt se konal za finanční podpory Karlovarského kraje, za což děkujeme.

ČERVENEC 2015

30.6.2015 Jsme členem Asociace Dítě a rodina

Centrum pro dítě a rodinu Valika se v červenci 2015 stalo členem Asociace Dítě a Rodina, z. s., která je sdružením respektovaných neziskových organizací působících v oblasti náhradní rodinné péče. Svými aktivitami naplňují přání, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí. Mezi hlavní cíle asociace patří například rozvoj systému péče o ohrožené děti, podpora a rozvoj všech forem náhradní rodinné péče nebo podpora transformace ústavní péče v malokapacitní pobytové služby. Více informací se o asociaci můžete dozvědět na www.ditearodina.cz

ČERVEN 2015

25.6.2015 Centrum Valika se představilo na Odpoledni pro sociální služby v Sokolově

Letos poprvé se Centrum pro dítě a rodinu Valika prezentovalo v rámci akce Odpoledne pro sociální služby, kterou pořádalo Město Sokolov ve čtvrtek 25.6.2015 od 12.00 hod na Starém náměstí. Jednalo se o setkání poskytovatelů sociálních služeb s veřejností. Až do 16.00 hod tak měli lidé možnost dozvědět se o naší práci v oblasti péče o ohrožené rodiny s dětmi nebo náhradní rodinné péče. V rámci akce byl připraven hudební a taneční doprovodný program.

KVĚTEN 2015

28.5.2015 Valika dostala od společnosti CAR POINT dalšího pomocníka na kolech

Karlovarská společnost CAR POINT nám poskytla další osobní automobil pro sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Jednatel společnosti CAR POINT, pan Josef Stauner pro Karlovarský deník při předávání automobilu řekl, že se nemají všechny děti tak dobře, jak by si zasloužily, a proto je třeba nějakým způsobem pomáhat tam, kde je třeba, a podpořit i instituce, které se snaží znevýhodněným dětem pomáhat. Což je i příklad Centra Valika. Celý článek publikovaný v Karlovarském deníku si můžete přečíst zde.

23.5.2015 Informační stánek k pěstounské péči na Kozodoji měl úspěch

V sobotu 23. května jsme měli již potřetí na ekofarmě Kozodoj během tradičních Bioslavností informační stánek k PĚSTOUNSKÉ PÉČI. Náštěvníci bioslavností měli rovněž možnost prohlédnout si fotografie pěstounů v rámci kampaně Hledáme rodiče. Pro informace si k nám přišlo celkem 23 lidí.

PROSINEC 2014

16.12.2014 Informační setkání k náhradní rodinné péči v Chebu

V úterý 18. prosince 2014 se od 16 hod konalo v prostorách Kavárny Joker, Valdštejnova 4, Cheb další informační setkání pro širokou veřejnost na téma Hledáme náhradní rodiny aneb Jak pomoci dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. (plakát)

LISTOPAD 2014

18.11.2014 Informační setkání k náhradní rodinné péči v Sokolově

V úterý 18. listopadu 2014 se od 16 hod konalo v prostorách Zimní zahrady Muzea Sokolov další informační setkání pro širokou veřejnost na téma Hledáme náhradní rodiny aneb Jak pomoci dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. (plakát)

3.11.2014 Podpora Centra Valika jako společenská odpovědnost firmy

Naše organizace se prezentuje na webových stránkách Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK), v sekci Společenská odpovědnost firem. Na stránkách (KHK KK) najdete žádost naší organizace o podporu. Jste firma, která hledá smysluplnou a reálnou formu společenské odpovědnosti? Chcete podporovat aktivity naší organizaci? Ozvěte se, určitě vymyslíme vhodný způsob podpory.

ŘÍJEN 2014

26.10.2014 Nakladatelství Portál nám opět pomohlo rozšířit naši knihovnu

Naše knihovna se rozšířila o zbrusu novou publikaci Podpora rodiny: Manuál pro pomáhající profese. Kniha, jejímiž autory jsou Doc. PhDr. Oldřich Matoušek a PhDr. Hana Pazlarová, Ph.D., poskytuje praktické instrukce týkající se procesu práce s rodinou (mj. navázání kontaktu, práce s obranami, ochrana pracovníka, spolupráce organizací), dále instrukce pro intervenci v hlavních sférách fungování rodiny (zaměstnání, bydlení, výživa, ochrana zdraví, vedení domácnosti, výchova dětí aj.) a konečně vodítka pro práci s rodinami, v nichž jeden vážný problém dominuje (např. domácí násilí, závislost na návykových látkách, pobyt ve vězení, duševní nemoc). Více o knize, kterou vydalo Nakladatelství Portál, najdete na této stránce.

24.10.2014 Vzdělávací kurz MINIPRIDE je úspěšně za námi

Během 15 hodin se účastníci vzdělávacího kurzu MINIPRIDE seznámili se základy programu PRIDE, který představuje standardizovaný rámec pro odbornou přípravu a následnou podporu náhradních rodin. Kurz se konal za finanční podpory Karlovarského kraje a se souhlasem držitele licence PRIDE, kterým je MPSV. (pozvánka)

14.10.2014 Informační setkání pro širokou veřejnost k pěstounské péči v Karlových Varech

Co je to pěstounská péče? Kdo může být pěstounem? Jakou podporu může pěstoun očekávat od státu a neziskových organizací? Tak na tyto a další otázky se dozvěděli odpovědi účastníci neformálním setkání, které se uskutečnilo v prostorách Hřiště bez bot „Sluníčko“ (Závodu Míru 851, Karlovy Vary – Stará Role). Plakát

7.10.2014 Nově spolupracujeme s Agenturou pro sociální začleňování

Se začátkem nového školního roku jsme navázali spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování, a to v rámci lokálního partnerství v Novém Sedle. Zástupci města identifikovali jako největší problémy lokality: drogová problematika, chudoba, vysoká zadluženost, problémy s udržením bydlení, aj. Odhad počtu sociálně vyloučených obyvatel celkem v Novém Sedle a spádových obcích je cca 400 osob. Naše organizace poskytuje v této lokalitě sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi.

ZÁŘÍ 2014

11.9. 2014 Ve Valice se konal první „Čaj o páté“

Ve středu 10. září 2014 se v nových prostorách Centra pro dítě a rodinu Valika konal první čaj o páté. Šlo o neformální setkání u šálku čaje a domácí buchty, kde se hosté mohli dozvědět více informací o našich službách, zeptat se na cokoli k problematice ohrožených dětí a rodin. Nové, rozsáhlejší prostory si přišli prohlédnout například pěstouni, pracovnice Krajského úřadu Karlovarského kraje, nebo pracovnice MPSV, která má na starosti rozvoj sociálních služeb pro rodiny s dětmi v Karlovarském kraji.

7.9.2014 Prezentovali jsme se na konzultaci k pěstounské péči

Prezentovali jsme se na konzultaci k pěstounské péči, kterou pořádal pro stávající pěstouny Krajský úřad Karlovarského kraje. Konzultace se konala v krušnohorském hotelu Horská bouda na Bublavě.

ČERVENEC 2014

25.7.2014 Prázdninový pobyt jsme ve zdraví všichni přežili

Od pondělí 21. do pátku 25. července jsme byli s dětmi z rodin, se kterými spolupracujeme v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, na prázdninovém pobytu na chatě v bečovské divočině. Během pobytu jsme navštívili Krásenskou rozhlednu, Komáří rybníky (kde se ti otužilejší i okoupali), vlakem jsme zajeli do Karlových Varů do lanového centra a pobyt jsme zakončili grilovačkou. Po celou dobu pobytu probíhaly hry ve družstvech i po jednotlivcích. Soutěžili jsme například ve stolním fotbale, badmintonu, házení šipek nebo hledání zlatých valounů. S ohledem na ochranu soukromí dětí zde nebudou další fotografie ke zhlédnutí. Děkujeme za pochopení.

14.7.2014 Nakladatelství Portál nám pomáhá tvořit naši knihovnu

Centrum Valika navázalo spolupráci s nakladatelstvím Portál. Toto nakladatelství nám pomáhá tvořit naši knihovnu, kterou mohou využívat například pěstouni nebo rodiny v rámci sociální služby. Jako nejnovější knihu jsme do naší knihovny dostali Dítě a ADHD a ADD doma i ve škole.

ČERVEN 2014

1.6.2014 I v červnu pokračuje naše kampaň na podporu náhradní péče

I během měsíce čevna můžete vidět naše billboardy. Tentokrát jsou mezi OC Fontána a hypermarketem OBI a na ulici Závodu Míru. Billboardy navazují na plakáty v citylight vitrínách u vchodu do OC Varyáda a u vstupu do hypermarketu Kaufland. Kampaň na propagaci NRP jsme zahájili v březnu pomocí billboardů.

14.6.2014 Centrum Valika slaví první rok existence

V sobotu 14. června 2014 to bude rok od vzniku Centra pro dítě a rodinu Valika. Kdybychom byli dítě, co právě slaví 1. rok, tak se nejspíš bez pomoci postavíme, dokážeme udělat první nesmělé krůčky, slyšíme na své jméno, můžeme umět až šest „slov“ nebo postavíme věž ze dvou kostek. Podobný vývoj by se nejspíš dal najít i u naší organizace. Začínáme se pomalu stavět na vlastní nohy, naše jméno je v regionu docela známé, ale stále potřebujeme pomoc a podporu druhých lidí.

KVĚTEN 2014

24.5.2014 Informační stánek na bioslavnostech na farmě Kozodoj

V sobotu 24. května 2014 jsme měli informační stánek na karlovarských bioslavnostech na Kozodoji. Několika desítkám lidí jsme předali informace k náhradní rodinné péči a bezplatné materiály k této problematice. Do soutěže, kterou jsme připravili pro děti, se zapojilo celkem 37 malířů a malířek. Výherci se stali Vendula Vacovská (obrázek) a Vít Kadečka (obrázek) z Karlových Varů. Oba vyhrávají stavebnici LEGO.

21.5.214 Centrum Valika podporuje pozitivní změny nastolené novelou zákona o sociálně – právní ochraně dětí

Centrum pro dítě a rodinu Valika se připojilo k prohlášení, které inicioval Nadační fond J&T, a které podporuje pozitivní změny, které přinesla novela zákona o sociálně – právní ochraně dětí. Celé prohlášení je k přečtení ZDE.

10.5.2014 Informační stánek na Statku Bernard

V sobotu 17. května 2014 jsme měli od 11 do 17 hod informační stánek na Statku Bernard v rámci akce „Tradiční řemesla našim dětem“. Proškolený pracovník zde předával užitečné informace k náhradní rodinné péči a bezplatné materiály k této problematice.

7.5.2014 V Ostrově proběhlo informační setkání k pěstounské péči

Ve středu 7. května 2014 se konalo v Oranžérii Václava Havla v prostorách Městské knihovny Ostrov informační setkání k tématu náhradní rodinné péče. Během akce měli zájemci možnost dozvědět se, co je to pěstounská péče, kdo může být pěstounem, jaká je podpora ze strany státu a další informace. O praktické zkušenosti s výkonem pěstounské péče se s přítomnými podělili zkušení pěstouni, manželé Vitovcovi z jižních Čech. Fotografie ze setkání najdete ZDE a reportáž z TV Ostrov najdete zase ZDE.

BŘEZEN 2014

3.3.2014 Spustili jsme kampaň na podporu náhradní rodinné péče

Centrum pro dítě a rodinu Valika spustilo začátkem března kampaň na podporu náhradní rodinné péče. V první fázi můžete v Karlových Varech vidět dva billboardy (ul. Sokolovská a Závodu Míru). Na billboardy budou navazovat další aktivity, které vyvrcholí informačním setkáním se zájemci o NRP.

1.3.2014 CAR POINT Karlovy Vary v tom jede s námi

Společnost CAR POINT Karlovy Vary darovala naší organizaci osobní automobil Volkswagen Fox. Klíče od vozidla převzal ředitel Centra Valika od jednatele společnosti, dipl. Ing. Josefa Staunera. Pracovníci Centra pro dítě a rodinu Valika s ním budou jezdit za rodinami v rámci poskytování sociálně aktivizačních služeb. Děkujeme