ZÁŘÍ 2024
Jak se naučit pozitivně přistupovat k výchově svých dětí prozradí interaktivní kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P
Na konci září zahajujeme již 14 běh kurzu pozitivního rodičovství TRIPLE P, na který srdečně zveme všechny rodiče dětí od narození do 12 let. Na kurzu se naučíte dovednosti potřebné k vybudování zdravých rodinných vztahů, zvládání nevhodného chování dětí a předcházení problémů při jejich výchově. Triple P nabízí rodičům jednoduché a praktické strategie, jak například omezit trestání ve výchově, jak snížit stres spojený s výchovou dětí nebo jak zvýšit komunikační dovednosti rodičů.
Kurz se koná každé pondělí od 16.30 do 18.30 v Centru Valika na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Startujeme již 30. září.
Kurz je díky finanční podpoře od Karlovarského kraje a Ministerstva práce a sociálních věcí zdarma. Více informací a přihlášku najdete na této stránce.
ZÁŘÍ 2024
POSOUVÁME ZAHÁJENÍ kurzu Terapeutického rodičovství pro pěstouny a osvojitele na ŘÍJEN
Od ŘÍJNA letošního roku otevíráme druhý kurz TERAPEUTICKÉHO RODIČOVSTVÍ pro pěstouny a osvojitele. Terapeutické rodičovství je jedna z možností, jak se naučit pomáhat zvládat obtíže dětí v náhradní rodinné péči spojené s poruchami citové vazby a vývojovým traumatem.
Časová dotace kurzu je 54 hodin a cena činí 12.000 Kč pro pěstouny a 2.000 Kč pro osvojitele (dotováno projektem z MPSV). Pro pěstouny je možné kurz hradit ze státního příspěvku na výkon pěstounské péče a s ohledem na novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí platnou od ledna 2025 lze vzdělávací hodiny převádět na další 12měsíční období.
Více informací najdete v této příloze a na https://www.valika.cz/terapeuticke-rodicovstvi/, kde najdete také přihlášku. Zároveň bychom Vás chtěli informovat, že na našich sociálních sítích (Facebook a Instagram) bude probíhat mini informační kampaň k terapeutickému rodičovství.
ČERVEN 2024
Výroční zpráva za rok 2023 je na světě
Stejně jako každý rok v tento čas Vám přinášíme ohlédnutí za aktivitami předchozího roku ve formě výroční zprávy. Snažili jsme se být struční a výstižní, posuďte sami. Výroční zprávu najdete ZDE.
KVĚTEN 2024
Pozvánka na autorské čtení z knihy Náhradka
Zveme Vás na autorské čtení knihy NÁHRADKA, kterou napsala Barbora Postránecká a fotografiemi ji doprovodila Jana Plavec. Čtení společně s besedou o náhradní rodinné péči se uskuteční ve čtvrtek 16. května 2024 od 17.00 u nás v Centru Valika na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role.
Na akci je třeba se zaregistrovat na této stránce. Vstup je zdarma a na místě bude možnost si knihu Náhradka i zakoupit a nechat podepsat. Akce se koná díky finanční podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí a Nadace J&T (iniciativa 8000duvodu.cz a Hledamerodice.cz).
ÚNOR 2024
Máme nové prostory pro práci s pěstounskými rodinami
S novým rokem jsme připravili nové prostory pro práci s pěstounskými rodinami. V těchto prostorách probíhají například konzultace s pěstouny a jim svěřenými dětmi nebo seznamování budoucích pečovatelů s dětmi, které jsou aktuálně v pěstounské péči na přechodnou dobu.
LEDEN 2024
V únoru 2024 startuje další bezplatný kurz Pozitivního rodičovství TRIPLE P
V pondělí 26. února 2024 startuje poslední běh kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P v Karlových Varech, který pořádáme ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Stále jsou volná místa, takže neváhejte a přihlaste se! Kurz je díky podpoře Ministerstvo zdravotnictví České republiky pro účastníky ZDARMA.
Triple P Vám pomůže: 🔴 Vychovávat šťastné a sebejisté děti 🟠 Zvládat nevhodné chování 🟡 Stanovit si fungující pravidla a postupy 🟢 Podporovat chování, které se vám líbí 🔵 Pečovat o sebe jako o rodiče 🟣 Být si jistí, že děláte správnou věc. Více informací a přihlášku najdete ZDE.
PROSINEC 2023
Od února 2024 startuje kurz Terapeutického rodičovství v Karlovarském kraji
Máte dítě v pěstounské péče nebo jste osvojitelé a rádi byste pomohli zvládnout svému dítěti obtíže s poruchou citové vazby a vývojovým traumatem? Centrum pro dítě a rodinu Valika otevře od 6. února 2024 úplně poprvé v Karlovarském kraji dlouhodobý prožitkový kurz terapeutického rodičovství. Terapeutické rodičovství vychází z principu PACE (zkratka anglických slov Playfulness, Acceptance, Curiosity a Empathy). Tato metoda je tedy založena na hravosti, přijetí, zvídavosti a empatii. Bližší informace na této stránce.
LISTOPAD 2023
Podpořte nás v rámci GIVING TUESDAY – Světového dne štědrosti
V úterý 28. listopadu 2023 je GIVING TUESDAY. Giving Tuesday je světový den štědrosti a dobrých skutků. Slaví se od roku 2012 vždy první úterý po Dni díkuvzdání a jako protipól nákupnímu šílenství Black Friday. V tento den se stovky milionů lidí napříč všemi kontinenty spojí, aby inspirovaly ke štědrosti a konaly dobro.
Jak se zapojit?
Každý má něco, co může nabídnout ー čas, odborné znalosti, peníze, velké i malé věcné dary, jídlo, oblečení, hračky. I my máme v rámci Giving Tuesday registrovanou výzvu, na které se můžete podílet. Jmenuje se DÍTĚ PATŘÍ DO RODINY.
Rádi bychom v roce 2024 realizovali v Karlovarském kraji velkou kampaň na vyhledávání nových náhradních rodičů pro děti, které neměly v životě tolik štěstí a nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. V rámci Giving Tuesday uvítáme finanční prostředky na kampaň, materiální pomoc ve formě tisku materiálů, poskytnutí mediálního prostoru nebo čas a dovednosti PR odborníků či grafiků pro tvorbu propagačních materiálů. Výzvu najdete na https://www.givingtuesday.cz/dite-patri-do-rodiny
Na konci listopadu startuje další běh bezplatného kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P
V pondělí 27. listopadu 2023 startuje další běh kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P v Karlových Varech. Stále jsou volná místa, takže neváhejte a přihlaste se! Kurz je díky podpoře Ministerstvo zdravotnictví České republiky pro účastníky ZDARMA.
Triple P Vám pomůže: 🔴 Vychovávat šťastné a sebejisté děti 🟠 Zvládat nevhodné chování 🟡 Stanovit si fungující pravidla a postupy 🟢 Podporovat chování, které se vám líbí 🔵 Pečovat o sebe jako o rodiče 🟣 Být si jistí, že děláte správnou věc. Více informací a přihlášku najdete ZDE.
ŘÍJEN 2023
Vzdělávací seminář pro osvojitele na téma TRAUMA U DĚTÍ V NRP
Každé dítě v náhradní rodinné péči se potýká s traumatem, které vzniklo primárně tím, že bylo odebráno ze své biologické rodiny. Toto téma řeší i osvojitelské rodiny, a proto jsme se rozhodli pro ně uspořádat další ze vzdělávacích seminářů. Tématem semináře je tedy TRAUMA U DĚTÍ V NRP. Seminář se uskuteční ve středu 1. listopadu 2023 od 16.00 v Centru Valika (Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role). Lektorem je Petr Zmuda. Seminář je zdarma, nutná podmínka je registrace https://forms.gle/NxzMoy3YJaJBazLdA.
Seminář se koná díky finanční podpoře Karlovarského kraje, Ministerstva práce a sociálních věcí a Nadace J&T.
ZÁŘÍ 2023
V září startuje další běh bezplatného kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P
V pondělí 11. září 2023 startuje další běh kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P v Karlových Varech. Stále jsou volná místa, takže neváhejte a přihlaste se! Kurz je díky podpoře Ministerstvo zdravotnictví České republiky pro účastníky ZDARMA.
Triple P Vám pomůže: 🔴 Vychovávat šťastné a sebejisté děti 🟠 Zvládat nevhodné chování 🟡 Stanovit si fungující pravidla a postupy 🟢 Podporovat chování, které se vám líbí 🔵 Pečovat o sebe jako o rodiče 🟣 Být si jistí, že děláte správnou věc. Více informací a přihlášku najdete ZDE.
ČERVEN 2023
Představujeme výroční zprávu za rok 2022
Máme pro Vás výroční zprávu za rok 2022.
Najdete ji na https://1url.cz/@VZ2022.
Přejeme příjemné počtení.
Valika slaví 10 let
Centrum pro dítě a rodinu Valika vzniklo 14. června 2013, a proto nyní slavíme krásné 10. výročí založení.
Pokud Vás zajímá, kolika rodinám jsme za dobu naší existence pomohli, co se u nás během první dekády změnilo a další zajímavé informace, tak nás sledujte na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde se budete každý den dozvídat další informace.
KVĚTEN 2023
Akce pro osvojitele – sdílecí setkání
Další akcí, kterou jsme připravili pro osvojitele, je společné sdílecí setkání. Pobavíme se o tématech, která souvisejí s osvojením, nebo si například předáme inspirace o zajímavých výchovných postupech.
Setkání se uskuteční 25. května 2023 od 16.00 hodin v Centrum pro dítě a rodinu Valika na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Na bezplatné setkání je třeba se zaregistrovat na https://1url.cz/@prihlaska_sdileci_setkani
DUBEN 2023
Již 5. dubna 2023 startuje další kurz Programu pozitivního rodičovství
V dubnu otevíráme v Karlových Varech další kurz Programu pozitivního rodičovství. Tento program učí rodiče dovednosti potřebné k vybudování zdravých rodinných vztahů, zvládání nevhodného chování dětí a předcházení problémů při jejich výchově. Triple P nabízí rodičům jednoduché a praktické strategie, jak například omezit trestání ve výchově, jak snížit stres spojený s výchovou dětí nebo jak zvýšit komunikační dovednosti rodičů. Skupinová setkání začínají ve středu 5. dubna 2023 a již je možné se přihlašovat. Více informací, včetně pokynů k přihlašování, najdete na této stránce.
ÚNOR 2023
Náš projekt #zeSPODu slaví dva roky
Náš informační portál s novinkami a zajímavostmi ze sociálně-právní ochrany dětí zespodu.cz slaví dva roky. Za tu dobu zde bylo publikováno 181 příspěvků. Za dva roky existence na něj zavítalo přes 21 tisíc návštěvníků, kteří uskutečnili přes 40 tisíc návštěv. #zeSPODu můžete sledovat také na sociální síti Facebook, kde má přes 240 sledujících, na Instagramu se blížíme k pětistovce sledujících. Děkujeme.
Představujeme Vám nabídku vzdělávání pro letošní rok. Otevíráme se i osvojitelům a biologickým rodičům
I pro letošní rok jsme si pro Vás připravili pestrou nabídku vzdělávacích seminářů. Nově nabízíme možnost vzdělávání nejen pro pěstouny, ale také pro osvojitele a biologické rodiče. Nabídku vzdělávání najdete na http://www.valika.cz/kalendar-akci/ a pokud máte o nějaký seminář zájem, ozvěte se nám na info@valika.cz.
ZÁŘÍ 2022
Díky Karlovarskému kraji máme další vůz pro sociální pracovnice
Díky dotaci Karlovarského kraje ve výši 200 tisíc korun jsme mohli pořídit další osobní automobil pro terénní sociální pracovnice v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Nová Dacia Sandero bude sloužit pro dojíždění do ohrožených rodin s dětmi na území Karlovarského kraje. Na dofinancování vozu se podíleli další dárci. Všem dárcům mnohokrát děkujeme.
SRPEN 2022
Teče nám do bot. Pomůžete nám?
Prosíme Vás o pomoc. Letošní dotace na sociální službu pro ohrožené rodiny s dětmi je přibližně o 800 tisíc nižší než v loňském roce. Co to pro nás znamená? Na konci roku již nebudeme schopni poskytovat sociální služby ohroženým rodinám s dětmi. Pokud nám chcete pomoct, uvítáme jakoukoli finanční částku na náš účet č.: 2400434085/2010. Lze využít i QR kód. Za pomoc a podporu moc děkujeme.
ČERVEN 2022
Výroční zpráva za rok 2021
Předkládáme Vám výroční zprávu za rok 2021, která obsahuje základní informace o námi nabízených službách. Zmínit lze například informaci, že za rok 2021 jsme poskytli sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi celkem 73 rodinám, ve kterých žilo 90 dospělých a 202 dětí. Další čísla a zajímavosti najdete v této výroční zprávě.
DUBEN 2022
Program pozitivního rodičovství v Karlovarském kraji
Rádi bychom Vás informovali, že Centrum pro dítě a rodinu Valika, z.s. se stalo jedním z mála subjektů v České republice a jediným v Karlovarském kraji, který může realizovat Program pozitivního rodičovství TRIPLE P, který je jedním z nejúčinnějších rodičovských programů na světě.
O co jde?
Tento program učí rodiče dovednosti potřebné k vybudování zdravých rodinných vztahů, zvládání nevhodného chování dětí a předcházení problémů při jejich výchově. Triple P nabízí rodičům jednoduché a praktické strategie, jak například omezit trestání ve výchově, jak snížit stres spojený s výchovou dětí nebo jak zvýšit komunikační dovednosti rodičů.
Více informací, včetně pokynů k přihlašování, najdete na této stránce.
ÚNOR 2022
Projekt #zeSPODu slaví 1. narozeniny
Projekt #zeSPODu, který provozujeme, slaví první rok své existence. Za tu dobu se na webových stránkách www.zespodu.cz objevilo 106 příspěvků a bylo uskutečněno skoro 17 tisíc návštěv. #zeSPODu má také své profily na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde má v součtu více jak 350 fanoušků. Budeme rádi, pokud se na sociálních sítích přidáte i Vy. Při této příležitosti pořádáme také anketní soutěž o poukázky na knihy. Soutěž najdete na této stránce.
Vymazlený plán vzdělávacích seminářů na rok 2022
„Vzdělávání je naší vstupenkou (pasem) do budoucnosti, protože zítřek patří těm, kteří se na něj připraví už dnes,“ řekl bojovník za lidská práva Malcolm X, a proto již nyní zveřejnuje PLÁN VZDĚLÁVACÍCH SEMINÁŘŮ pro pěstouny a zájemce o náhradní rodinnou péči.
Pro rok 2022 nabízíme velmi zajímavá témata, například:
- Jak na dětský spánek (lektor Prosím spinkej)
- Co může ovlivňovat chování dítěte v pěstounské péči z pohledu ergoterapeuta (lektor FYZIO Aktiv)
- Jóga jako zdroj energie (lektor Jógové studio Namaste) a další…
Celý přehled najdete na http://www.valika.cz/kalendar-akci/
LEDEN 2022
Připravili jsme další grafiku k novinkám v dávkách od ledna 2022
Od ledna 2022 mohou mladí dospělí získat novou dávku – zaopatřovací příspěvek. Kdo na něj má nárok a jaké musí splňovat podmínky, najdete v grafice, kterou jsme připravili ve spolupráci s informačním webem ZeSpodu. Materiál je možné stáhnout ve formátu pdf zde.
Změny ve vedení organizace aneb Když se Petr vymění za Petra
Od ledna 2022 došlo rozhodnutím členské schůze ke změně ve vedení organizace. Nově je ředitelem organizace Mgr. Petr Najman a zástupcem ředitele Mgr. Petr Zmuda. Vize a směřování organizace se touto personální změnou nijak nemění a stále budeme držet „stejný směr“.
Připravili jsme grafický materiál se změnami pro pěstouny od ledna 2022
Ve spolupráci s informačním webem ZeSpodu jsme pro pěstouny připravili jednoduchý grafický přehled toho, co se změní od ledna 2022 a jaké kroky musí udělat pro to, aby i nadále mohli pobírat příslušné dávky. Materiály je možné stáhnout i ve formátu pdf na https://1url.cz/@grafika_novela
LISTOPAD 2021
Máme nový přírůstek. Jmenuje se Aygo
Rádi bychom vám představili náš nový přírůstek. Jmenuje se Aygo, narodil se na konci září 2021 v Kolíně. Měří 3,4 m a váží 915 kg. Otec se jmenuje Kiichiro Toyoda a matka Toyota. Denně „vyžahne“ přibližně 5 litrů.
Aygo mohl přijít na svět díky finanční podpoře Karlovarského kraje a mnoha dalších dárců, kterým upřímně děkujeme. Našemu malému přejeme život bez karambolů.
ZÁŘÍ 2021
Zveme Vás na Den otevřených dveří ve Valice
Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v Centru pro dítě a rodinu Valika, který se uskuteční v úterý 5. října 2021 od 9.00 do 17.00 na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Přijďte se seznámit s poskytovanými službami, popovídat si s terénními sociálními pracovnicemi a ochutnat něco sladkého. Akce se koná v rámci Týdne sociálních služeb v ČR. (publikováno: 30.09.2021)
Promítání dokumentu Rodiče napořád a diskuze k náhradní rodinné péči
Srdečně Vás zveme na promítání dokumentu Rodiče napořád a následnou diskuzi k problematice náhradní rodinné péče. Cyklus Rodiče napořád vypráví autentické příběhy náhradních rodičů, kteří dali svým přijatým dětem jistotu, že je má kdo obejmout, a že je někdo opravdu miluje. „Tito obětaví lidé poskytují dětem plnohodnotný rodinný život a vlastně je zachraňují i pro celou společnost,“ říká režisérka Olga Špátová. Akce se koná v rámci Týdne pěstounství v Karlovarském kraji.
Akce se koná ve čtvrtek 23. září 2021 od 16.00 v Centru Valika na adrese: Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role.
Odkaz na událost https://fb.me/e/1JdO9MZy7 (13.09.2021)
Kupte nám káru. Stačí kousek
Chybí nám pár tisíc na nové auto, pomůžete nám? Využít můžete platbu přes QR kód nebo zasláním peněz na náš účet č. 2400434085/2010. Děkujeme za Vaši podporu. (08.09.2021)
Další ze série „duhových seminářů“ se bude zabývat identitou dítěte vyrůstajícího ve stejnopohlavních rodinách
Dobrá rodina o.p.s. ve spolupráci s námi pořádá další online setkání z cyklu Duhové rodiny a náhradní rodinná péče. Tentokrát probereme téma Identita dítěte vyrůstajícího ve stejnopohlavní rodině. Setkání se koná v úterý 7. září od 16.00 online na platformě Zoom. Na setkání je nutné se registrovat na https://1url.cz/@registrace-duhove-rodiny3 (01.09.2021)
ČERVEN 2021
Představujeme Vám výroční zprávu za rok 2020
Máme pro Vás další výroční zprávu o činnosti naší organizace. Tahle zpráva bude první svého druhu. První koronavirová. Rok 2020 byl pro všechny z nás rokem výjimečným. Byl to rok, kdy jsme se museli naučit žít a pracovat jinak. Zkrácenou verzi výroční zprávy Vám přikládáme a podrobnější si můžete přečíst ZDE. Budeme rádi, když nám třeba dáte vědět, jak se Vám líbí.
KVĚTEN 2021
STÁLE HLEDÁME sociální pracovnici/sociálního pracovníka do našeho týmu
Centrum pro dítě a rodinu Valika vyhlašuje dne 31. 05. 2021 opětovné výběrové řízení na obsazení pozice: sociální pracovník/sociální pracovnice v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.
Každý zájemce zašle strukturovaný životopis a motivační dopis na adresu prace@valika.cz nejpozději do 11. 07. 2021. Vybraní uchazeči budou pozváni na osobní pohovor, který proběhne v Karlových Varech. Bližší podrobnosti v tomto inzerátu.
DUBEN 2021
Centrum Valika spouští kampaň na vyhledávání pěstounů
Superman jako fiktivní postava komiksových příběhů spatřil světlo světa už v roce 1938. Nezisková organizace Centrum pro dítě a rodinu Valika hledá po 83 letech v rámci právě spuštěné kampaně skutečného supermana (supertátu) a superwoman (supermámu), kteří by se chtěli stát náhradními rodiči – pěstouny a být tak hrdiny pro děti, které v současné době vyrůstají mimo vlastní rodinu.
„Samozřejmě, že název kampaně je trošku nadnesený. Zájemce o pěstounskou péči nemusí být superman a zájemkyně nemusí být superwoman. Měli by to být lidé, kteří jsou schopni postarat se o dítě, nabídnout mu zázemí, lásku a bezpodmínečné přijetí,“ řekl Petr Zmuda, ředitel Centra pro dítě a rodinu Valika a dodal, že u zájemců je důležité, aby byli sociálně i ekonomicky soběstační se stabilním zázemím a byli v dobrém zdravotním i psychickém stavu.
Proč je potřeba hledat pěstouny?
Karlovarský kraj stále trápí nedostatek dlouhodobých pěstounů. Aktuálně je v evidenci Krajského úřadu Karlovarského kraje přes 250 dětí, kterým je třeba vyhledávat náhradní rodinu. Těch nejmenších dětí ve věku do 3 let je přibližně 30. Právě těmto dětem je třeba co nejrychleji najít pěstouny. „Je vědecky dokázáno, že pobyt malého dítěte v ústavní péči vede k opoždění v oblasti psychického, sociálního i tělesného vývoje,“ uvedl Petr Zmuda.
V minulém roce krajský úřad přijal 21 žádostí o zařazení do evidence osob, které chtějí vykonávat náhradní rodinnou péči. Polovina žadatelů měla zájem o pěstounskou péči. Každoročně je pěstounská rodina nalezena přibližně 19 dětem.
Jak by měl vypadat ideální supertáta a supermáma pěstouni?
Každý, kdo by se chtěl stát superhrdinou – pěstounem, musí projít procesem prověřování, který se skládá například ze zdravotní prohlídky, psychologického vyšetření nebo vzdělávání. Celý proces od podání žádosti až po finální rozhodnutí, zda se zájemce stane náhradním rodičem, trvá zpravidla 9 – 12 měsíců. Všechny podrobnosti zájemci najdou na www.valika.cz/pestounskapece, Facebookovém profilu Centra Valika nebo na telefonním čísle 734 822 150.
O kampani
Kampaň bude zahrnovat například billboardovou prezentaci, reklamu na sociálních sítích, individuální konzultace se zájemci nebo informačně osvětové akce pro širokou veřejnost. Kampaň se koná v souladu s kampaní Karlovarského kraje „Staňte se pěstounem“ a iniciativou Hledáme rodiče, o.p.s. a je finančně podporována Ministerstvem práce a sociálních věcí, Nadací J&T, Nadačním fondem Avast a Karlovarským krajem.
Online setkání na téma Duhové rodiny a náhradní rodinná péče
Dobrá rodina o.p.s. ve spolupráci s Centrem pro dítě a rodinu Valika, z.s. pořádá online setkání pro zájemce, pěstouny a osvojitele s neheterosexuální orientací na téma Duhové rodiny a náhradní rodinná péče. Setkání se uskuteční prostřednictvím aplikace Zoom v úterý 13. dubna 2021 od 17.00 do 20.00 a povedou ho Petr Zmuda a Petr Najman. Na setkání je třeba se registrovat na této stránce.
I lidé odlišné sexuální orientace/neheterosexuální orientace mohou žádat o zprostředkování náhradní rodinné péče. V České republice existuje již několik desítek duhových rodin, které vychovávají dítě v pěstounské péči nebo osvojení. Tyto rodiny mají svá specifika, která se objevují snad ve všech fázích náhradního rodičovství, a proto jsme se rozhodli pravidelně pořádat diskuzní setkání pečovatelů s homosexuální orientací a probírat témata, která nás v rámci výkonu náhradního rodičovství pálí nebo naopak i těší.
Témata, kterým bychom se chtěli například věnovat:
- zkušenosti s procesem zprostředkování (jednání na úřadech, příprava – co se líbilo, nelíbilo, požadavky na dítě, délka čekání na dítě, atd.)
- první dny po přijetí dítěte do péče
- specifikace péče
ÚNOR 2021
Spouštíme informační web #zeSPODu
Připravili jsme pro Vás nový projekt s názvem #zeSPODu. V rámci tohoto projektu Vám nabídneme na jednom místě všechny důležité novinky a zajímavosti z oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Neopomineme ani oblast sociálních služeb pro rodiny s dětmi nebo zajímavé výzkumy v této oblasti. Informační web najdete na www.zespodu.cz. Sledovat nás můžete také na Facebooku.
Centrum Valika se připojuje k Apelu na Vládu ČR, aby děti byly prioritou
Připojili jsme k Apelu České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání na Vládu ČR, aby byly děti prioritou. Proč? České pojetí nouzového stavu doprovázené opakovaným plošným uzavřením škol, omezením zájmového i neformálního vzdělávání a sociálních kontaktů těžce dopadá na všechny děti, na přibližně 10 % nejvíce ohrožených dětí má však fatální dopady. Negativně ovlivňuje nejen jejich vzdělávání, podepisuje se také na jejich duševním zdraví.
Hlavní 2 body Apelu:
- Ve spolupráci s MŠMT umožnit bezpečnou prezenční docházku nejvíce ohrožených dětí do jejich škol, případně zajistit potřebnou individuální podporu ve škole nebo v domácím prostředí.
- Umožnit dětem smysluplně trávit volný čas, a předcházet důsledkům dlouhodobé sociální izolace.
Celé znění Apelu najdete na této stránce. (09.02.2021)
LISTOPAD 2020
Centrum Valika se připojuje k otevřenému dopisu eurokomisaři kvůli krácení financí na sociální záležitosti
Připojili jsme se, stejně jako například Asociace Dítě a Rodina, z.s., Lumos, Vteřina poté nebo SOS dětské vesničky, k otevřenému dopisu eurokomisaři Nicolasu Schmitovi, který má na starosti pracovní místa a sociální práva. Dopis se týká snížení finančních prostředků na sociální záležitosti v příštím programovacím období 2021-2027. Evropský sociální fond v České republice výrazně přispívá například k tomu, aby děti bez rodin nemusely vyrůstat v ústavech, k transformaci péče o duševní zdraví, k podpoře řešení bezdomovectví nebo třeba obětem trestné činnosti nebo rodičům samoživitelům. Celý dopis si můžete přečíst na této stránce. (18.11.2020)
ZÁŘÍ 2020
Centrum Valika se připojuje k výzvě Nekašlejme na druhé
Centrum pro dítě a rodinu Valika se připojuje k výzvě Nekašlejme na druhé. V jarní vlně šíření koronaviru čelily nevládní organizace náporu klientů a práce srovnatelnému se středně velkou katastrofou. Situace se opakuje, jen s mnohem horšími čísly.
Nemalá část společnosti v právě probíhající vlně přesto podle průzkumů nedodržuje ani základní doporučení. Zlehčuje situaci, je unavená a frustrovaná z karantény na jaře, nedůvěřuje institucím nebo některým politikům, kterým vyčítá zmatečnou komunikaci a podcenění příchodu druhé vlny. Významnou roli hraje bezpochyby i finanční nejistota, do které vstupují a jejich výpadky v příjmech je proto třeba přiměřeně kompenzovat.
Jsme svobodné organizace, které mohou mít vůči veřejným politikám tisíc a jednu výhradu, ale teď je potřeba táhnout za jeden provaz.
Vyzýváme k soucitu s těmi, které může vir připravit o život nebo ponesou druhotné následky. Jde často o naše klienty: obyvatele domovů seniorů a klienty pečovatelských služeb, lidi bez domova, s psychickým nebo zdravotním hendikepem, sociálně slabší. Další ponesou následky kvůli délce opatření a propadu ekonomiky a našimi klienty se stanou: noví lidé v exekuci a bez práce, matky samoživitelky, lidé s duševními či zdravotním onemocněními či vyššími nároky na péči, kteří kvůli přetíženosti služeb nedostanou potřebnou pravidelnou péči, oběti trestných činů nebo děti s nižší úrovní vzdělání, které se později hůře uplatní na trhu práce. Zvířata se stanou bezprizorními a jejich majitelé nebudou mít kvůli ztrátě zaměstnání finance na jejich péči.
Vyzýváme proto k dodržování základních pravidel, o kterých víme, že fungují:
- nosme při kontaktu s druhými roušky,
- zdržme se v nejbližších týdnech sociálních kontaktů,
- vyhýbejme se větším skupinám,
- udržujme odstup dva metry,
- myjme si ruce a používejme dezinfekci,
- zavolejme lékaři, pokud pociťujeme příznaky onemocnění,
- využijme aplikaci erouska.cz.
Nekašlejme na druhé, nedodržování pravidel povede jen k rozsáhlejším opatřením v budoucnu.
Sdílejte naši výzvu a podporujte své nejbližší. Pokud můžete, pomozte svým sousedům a lidem v okolí. Překonejte ostych a nabídněte pomocnou ruku. #nekaslejmenadruhe
ČERVEN 2020
Výroční zpráva Centra Valika za rok 2019
Výroční zpráva za rok 2019 je na světě.
Dozvíte se v ní například to, že terénní sociální pracovnice pracovaly s necelou stovkou rodin, ve kterých bylo přes 270 nezletilých dětí. Na cestách za rodinami ujely přes 88 tisíc kilometrů.
Další zajímavé informace najdete ve výroční zprávě.
Centrum pro dítě a rodinu Valika hledá v Karlovarském kraji hvězdy
Karlovarský kraj stále trápí nedostatek dlouhodobých pěstounů. Každoročně se stane pěstouny jen pár rodin, které chtějí poskytnout zázemí dítěti, které nemělo v životě zatím tolik štěstí. Centrum pro dítě a rodinu Valika proto spustilo kampaň „Hledáme hvězdy“, která má za cíl zvýšit povědomí o pěstounské péči a najít mezi obyvateli Karlovarského kraje další hvězdy.
„Pěstouni jsou naše hvězdy. Poskytují péči a lásku dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. Jsem velmi rád, že mohu s těmito lidmi pracovat a vidět, jak pěstounské děti v jejich rodinách rozkvétají,“ uvedl ředitel Centra pro dítě a rodinu Valika Petr Zmuda.
Každý, kdo by se chtěl stát hvězdou a být pěstounem, musí projít procesem prověřování, který se skládá například ze zdravotní prohlídky, psychologického vyšetření nebo vzdělávání. Všechny podrobnosti zájemci najdou na www.valika.cz/hledamehvezdy.
Kampaň se koná v souladu s kampaní Karlovarského kraje „Staňte se pěstounem“ a iniciativou Hledáme rodiče, o.p.s. a je finančně podporována Ministerstvem práce a sociálních věcí, Nadací J&T a Karlovarským krajem.
Bližší informace Vám rád podá Petr Najman – tel. 739 69 53 96, e-mail: najman@valika.cz
KVĚTEN 2020
Reportáž o sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi po jejich opětovném otevření na ČRo Karlovy Vary
Český rozhlas Karlovy Vary připravil reportáž o tom, jak fungují sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi po jejich znovuotevření. Naše terénní sociální pracovnice zavítala společně s redaktorkou Českého rozhlasu na jedné z našich rodin a popovídali si, jaké služby Valika nabízí a jak to vypadalo, když jsme měli přerušený provoz. Celou reportáž si můžete pustit a přečíst na této stránce.
Opět jezdíme do rodin, které potřebují naši pomoc
Individuální kontaktní práce v ohrožených rodinách s dětmi je velmi důležitá, a proto jsme rádi, že od 11. května 2020 mohou opětovně fungovat sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v terénní formě.
Centrum pro dítě a rodinu Valika v Událostech České televize o pomoci rodinám.
Hlavní zpravodajská relace České televize – Události v sobotu 2. května 2020 přinesly reportáž o pomoci rodinám s dětmi v době koronaviru. V reportáži mluvila také naše terénní sociální pracovnice například o tom, jak potřebné jsou sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi právě v této nelehké době nebo že se tyto služby vrací k normálu bohužel jen pozvolna. Celá reportáž je ke zhlédnutí na tomto odkazu.
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou opět v provozu. Zatím jen bezkontaktně.
Vláda ČR začala rozvolňovat opatření v sociálních službách, a tak ode dneška (pondělí 27.4.2020) mohou opět fungovat sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, ale zatím jen bezkontaktně, telefonicky nebo elektronicky.
Otevření v terénní formě lze očekávat od 11.5.2020 (pokud to epidemiologická situace dovolí).
DUBEN 2020
Centrum Valika připomínkuje návrh Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb Karlovarského kraje na období 2021-2023.
Krajský úřad Karlovarského kraje poslal poskytovatelům sociálních služeb v kraji k připomínkování návrh Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021-2023 (ke stažení na https://1url.cz/@SPRSSKK). Tento dokument je klíčovým pro rozvoj a podporu služeb v kraji.
Přinášíme Vám jen některé z připomínek, které jsme k návrhu poslali:
- Přestože se ve strategických dokumentech (plány rozvoje sociálních služeb na předcházející roky, programové prohlášení rady atd.) objevuje opakovaně deklarace podpory ohrožených rodin s dětmi, realita je jiná. Finanční podpora je nedostatečná.
- Kraj si nechal již v roce 2017 vypracovat od organizace LUMOS materiál: Podkladová analýza pro plánování sociálních služeb v Karlovarském kraji – Služby, které poskytují podporu ohroženým dětem a jejich rodinám. Tento dokument jasně říká, že by bylo potřeba navýšit kapacitu sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi o 9 úvazků sociálních pracovníků. K tomuto však ani zdaleka nedošlo.
- Na území kraje také probíhal evropský projekt Ministerstvo práce a sociálních věcí s názvem Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí. Jednou z jeho aktivit bylo také tzv. „síťování“, které mělo za úkol propojovat aktéry systému péče o ohrožené rodiny s dětmi. V rámci této aktivity vznikla například také Krajská zpráva ze síťování služeb pro rodiny s dětmi. Tento dokument kromě jiného vymezuje optimální podobu preventivních služeb pro rodiny s dětmi. Dokument není v návrhu střednědobého plánu kraje vůbec zmíněn a nejsou využity jeho výstupy.
- Když odhlédneme od osudů jednotlivých rodin, jsou zde tvrdá čísla, která jasně ukazují, že preventivní služby komunitního charakteru, jako jsou právě například sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou mnohem levnější než ústavní péče. Již zmiňovaná organizace LUMOS provedla analýzu nákladovosti systému a zjistila například to, že za částku vynaloženou každoročně na pobyt 1 dítěte v dětském domově může být v komunitě podpoře 19 dětí.
- Dále LUMOS zjistil, že méně než 10 % dětí v kojeneckých ústavech má zdravotní postižení nebo zdravotní potřeby, které nelze řešit v rámci rodiny. To znamená, že zdravotní postižení či potřeby nejsou důvodem pro umístění většiny dětí do kojeneckých ústavů. Dalším paradoxem je, že celkem 41 % dětí umístěných v kojeneckých ústavech má doma sourozence. Pokud je tedy bezpečné a vhodné, aby jejich sourozenci mohli být doma, je třeba si položit otázku, proč jsou tyto děti v ústavní péči? Nebylo by tedy účelné a v zájmu dětí pomoci rodině například formou sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi?
Toto jsou jen některé naše připomínky (všechny naše připomínky ke stažení zde), které jsme poslali na Krajský úřad Karlovarského kraje a uvidíme, jaké bude jejich vypořádání.
Ohrožené rodiny s dětmi potřebují pomoc a podporu i v době koronavirové pandemie, jinak hrozí zhoršení jejich situace
V současné době pracuje s 39 ohroženými rodinami s dětmi v rámci sociální služby: sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (dále jen „SAS“). V těchto rodinách je 169 členů, z toho 40 dospělých a 129 dětí různého věku. Skoro 90 % našich rodin jsou samoživitelské rodiny, pouze 13 % jsou úplné rodiny (2 dospělí pečovatelé).
Terénní sociální pracovnice již skoro dva týdny nejsou v přímém osobním kontaktu s rodinami. Ty však stále naši podporu potřebují, a tak jsme jim k dispozici na telefonu, e-mailu, Skypu nebo třeba Whatsappu. Pracovnice také doručily do poštovních schránek klientů již skoro dvě stovky látkových roušek. Klienti kromě roušek dostali také jednoduše graficky zpracovaný manuál, jak o látkovou roušku pečovat.
Přibližně u 8 rodin je vysoká míra ohrožení v souvislosti se šířením nákazy koronavirem (nejedná se o přímé ohrožení nemocí ze zdravotního hlediska). Nejčastěji se jedná o problémy spojené se ztrátou zaměstnání některého z rodičů a s tím související snížení příjmů, které jsou využívány zejména k úhradě nájmů a dalších poplatků souvisejících s bydlením.
Z dosavadní praxe můžeme také říct, že plnění školních povinností v domácím prostředí vázne. S vyšším počtem školou povinných dětí klesá možnost rodičů věnovat se všem dětem a roste také tlak na rodiče, který může vygradovat v agresi vůči dětem.
U poloviny našich rodin je problémem také absence jakékoli výpočetní techniky a připojení k pevnému internetu. To ztěžuje možnost plnit zadané školní úkoly. Další podrobnosti včetně grafů najdete ve zpracované analýze fungování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi v době koronaviru.
LISTOPAD 2019
Skoro pět desítek dětí je v Karlovarském kraji bez domova
V České republice se na jaře 2019 vyskytovalo zhruba 2600 dětí bez domova. Vyplývá to ze závěrů průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, který v minulých dnech vydal publikaci Sčítání osob bez domova v České republice 2019.
V Karlovarském kraji se jednalo celkem o 47 dětí, z toho 41 jich bydlelo na azylových domech pro matky s dětmi. Další podrobnosti, včetně grafů najdete na této stránce.
ŘÍJEN 2019
Uvažujete o pěstounské péči? Přijďte na informační setkání
Centrum pro dítě a rodinu Valika pořádá další informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Toto bezplatné setkání se uskuteční ve čtvrtek 17.10.2019 od 16.00 hod na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role a zájemci se zde dozví například to, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti se hledají náhradní rodiče nebo jakou podporu získá pěstoun od státu.
Tato akce se koná díky podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí, Nadace J&T, Hledáme rodiče, Karlovarského kraje.
ZÁŘÍ 2019
Děkujeme Nakladatelství Portál za další publikaci do knihovny
Naše knihovna se rozrostla o další publikaci z Nakladatelství Portál. Tentokrát jsme dostali knihu Zázrak tří květin od Leoše Zatloukala a Daniela Žákovského. Kniha představuje základní principy a metody terapie zaměřené na řešení při práci s dětmi a dospívajícími. Autoři vycházejí především z modelu Kids‘ Skills, vytvořeného finskými terapeuty Benem Furmanem a Tapanim Aholou, ale nabízejí originální a rozšířené pojetí a využití tohoto modelu. Tři květiny v názvu odkazují na tři základní principy této terapie: naději, spolupráci a tvořivost. Podrobně se kniha věnuje jednotlivých metodám a krokům ve čtyřech klíčových oblastech: 1. připojování a navazování spolupráce s dětmi, rodiči a dalšími zainteresovanými subjekty; 2. rozvíjení představy žádoucího stavu; 3. využití zdrojů, které jsou k dispozici; a 4. iniciace a podpora terapeutické změny. Rovněž obsahuje přehledné popisy konkrétních postupů a četné příklady z praxe. Další informace o knize, včetně možnosti objednání, najdete na této stránce.
ČERVEN 2019
Valika na prvním ročníku „Pomáhejme s radostí!“
Město Karlovy Vary pořádá ve středu 12. června od 13.00 hod první ročník akce „Pomáhejme s radostí!“. Jedná se o prezentaci sociálních služeb zábavnou formou. Ve volnočasovém areálu na Rolavě v Karlových Varech se představíme rovněž i my, a proto pokud máte jakékoli dotazy k sociálním službám pro rodiny s dětmi nebo k náhradní rodinné péči, budeme se na Vás těšit.
Kampaň na vyhledávání pěstounů odstartujeme na Den dětí
Na Den dětí, tzn. 1. června zahájíme další část naší kampaně na vyhledávání pěstounů v Karlovarském kraji, proto sledujte náš web, FB a instagram.
Výroční zpráva za rok 2018 je na světě
Rádi bychom Vám představili naši novou výroční zprávu za rok 2018, kterou pro nás zpracoval grafik a ilustrátor Martin Stehlík, za což mu děkujeme. Celá zpráva je k přečtení ZDE.
KVĚTEN 2019
Uvidíme se na Karlovarských bioslavnostech
V sobotu 18. května 2019 budeme mít informační stánek pro zájemce o pěstounskou péči na Karlovarských bioslavnostech na Farmě Kozodoj. Pokud se chcete dozvědět cokoli o pěstounské péči a ještě příjemně strávit dopoledne či odpoledne, určitě přijďte. Více informací, včetně programu bioslavností, najdete na této stránce.
ALGON PLUS – AUTO, a.s. Karlovy Vary podporuje Centrum Valika
Mnohokrát děkujeme karlovarské pobočce ALGON PLUS – AUTO, a.s. za podporu, kterou nám projevili prostřednictvím výhodných podmínek nájmu osobního vozu Hyundai i30, který budeme využít pro terénní sociální práci v rámci sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.
Přijďte na hudební recitál a dozvíte se také něco o pěstounské péči
Srdečně Vás zveme v pátek 3. května 2019 od 17.00 do FilmCafé v kině Drahomíra (Vítězná 50, Karlovy Vary) na Top Rooftop Session, kde dojde k unikátnímu spojení informačního semináře pro zájemce o náhradní rodinnou péči, slam poetry vicemistra České republiky Tukana a akustického recitálu dua Ricardo Delfino a Štěpán Kordík, známého jako Crossroad Bros. Vstupné je dobrovolné. Těšíme se na setkání s Vámi.
DUBEN 2019
Pěstounství je fajn, pojďte do toho s námi
Ve čtvrtek 11. dubna 2019 se od 16.00 hod koná i informační akce pro zájemce o pěstounskou péči, popř. osvojení. Zájemci se zde dozví základní informace o tom, co je to pěstounská péče, pro jaké děti hledáme náhradní rodiny, kdo se může stát pěstounem nebo jakou získá od státu podporu po převzetí dítěte. Na setkání s Vámi se těšíme na adrese Centra Valika, Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Akce se koná za finanční podpory MPSV, Karlovarského kraje a Nadace J&T.
ÚNOR 2019
Děti, rodiče a učitelé ze ZŠ Truhlářská v Karlových Varech uspořádali velmi povedenou sbírku hygienických prostředků
Rádi bychom poděkovali všem dětem, rodičům i pedagogům ze Základní školy Karlovy Vary, Truhlářská 19 za velké množství hygienických a čisticích prostředků, které během akce „Jeden nákup v drogerii nestojí moc, ale hodně pomůže“ nasbírali, a které budou předány rodinám s dětmi v tíživé situaci.
PROSINEC 2018
Poslední letošní informační akce pro zájemce o pěstounskou péči proběhla v úterý 4.prosince
Sérii bezplatných informačních akcí pro letošní rok uzavřelo poslední setkání v úterý 4. prosince 2018 od 16.00 hod v Centru Valika v Karlových Varech (Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role). Zájemci se zde dozví konkrétní informace o postupu, jak se stát náhradním rodičem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu lze očekávat po přijetí dítěte do rodiny. Seminář se koná díky podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí, Karlovarského kraje a Nadace J&T.
LISTOPAD 2018
Rozhovor na téma pěstounské péče v Českém rozhlase Karlovy Vary
Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 byl náš ředitel Petr Zmuda hostem odpoledního vysílání na stanici Český rozhlas Karlovy Vary. Rozhovor na téma pěstounské péče si můžete poslechnout na https://youtu.be/ZlrB_uS0QLw. Pokud byste měli další otázky k této problematice, neváhejte se nám ozvat.
Tisková zpráva: PŘÍŠTÍ VÁNOCE UŽ U VÁS DOMA
Měsíc před Štědrým dnem jsme spustili finální fázi kampaně na vyhledávání pěstounů v Karlovarském kraji. „Stále ještě potřebujeme sehnat pěstounské rodiny pro zhruba 130 dětí z našeho regionu,“ uvedl pro Krajské listy náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis. Motto naší kampaně zní: „Děti nepotřebují strom splněných přání, potřebují někoho, kdo je bude mít rád“. Proč zrovna toto motto vysvětluje ředitel Petr Zmuda: „Každoročně se na několika místech v kraji konají akce, na kterých lidé mohou koupit vánoční dárek pro konkrétní dítě v kojeneckém ústavu nebo dětském domově. Ze své dlouholeté zkušenosti ředitele dětského domova mohu říct, že ústavní zařízení mají dostatek finančních prostředků na nákup vánočních dárků. Dětem však chybí jedna stálá milující osoba, která tu pro ně bude za každých okolností, když ho bude bolet břicho, nebo dostane ve škole jedničku. Přestože se zaměstnanci dětských domovů velmi snaží, nikdy nemohou dát dítěti tolik, jako rodina.“
Celá tisková zpráva ke stažení ZDE.
ŘÍJEN 2018
Říjen byl ve Valice spojen se zajímavými semináři
Ve čtvrtek 25. října jsme se zúčastnili velmi zajímavé konference Internetem Bezpečně. S problematikou kyberbezpečnosti se setkáváme jak v rámci sociálních služeb pro ohrožené rodiny s dětmi, tak v rámci pěstounské péče. Na konferenci vystoupila řada zajímavých hostů.
Přestože se v Centru pro dítě a rodinu Valika problematikou poruch autistického spektra (PAS) nezabývá, je dobré o této problematice vědět, a proto jsme se ve středu 31.10.2018 jsme zúčastnili semináře organizace Národní ústav pro autismus – Nautis, která pro Karlovarský kraj – oficiální stránka zpracovala analýzu potřebnosti služeb pro lidi s autismem s názvem „Kvalitní a dostupné sociální služby pro lidi s autismem – cesta ke spokojenému životu “.
Více podrobností o obou zajímavých akcích najdete ZDE.
Podporujeme #ubytovny bez dětí
Zaujala nás výzva #ubytovnybezdeti, se kterou přišla Platforma pro sociální bydlení. I my si přejeme, aby na ubytovnách nemusely žít děti, a proto se budeme snažit působit na místní samosprávy, aby začaly problematiku sociálního bydlení důsledněji řešit.
Jen pro představu – na území Karlovarského kraje žije v nevyhovujících podmínkách ubytoven 88 dětí (nejvíce v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Sokolově). Dohromady jde o 44 rodin.
ZÁŘÍ 2018
Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči
Další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči (popř. osvojení) se uskuteční v úterý 18. září 2018 od 16.00 hod v prostorách Centra Valika na adrese Nádražní 61/8, Karlovy Vary – Stará Role. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát náhradním rodičem, pro jaké děti se hledají „rodiče“ nebo jaká pomoc a podpora je nabízena pěstounům.
Akce je zdarma a koná se za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí, Karlovarského kraje a Nadace J&T.
ČERVEN 2018
Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči proběhne tentokrát v Sokolově
Další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči (popř. osvojení) se uskuteční ve středu 6. června 2018 od 16.00 hod v prostorách Pedagogicko-psychologické poradny v Sokolově na adrese K. H. Máchy 1276. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát náhradním rodičem, pro jaké děti se hledají „rodiče“ nebo jaká pomoc a podpora je nabízena pěstounům.
Akce je zdarma a koná se za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí, Karlovarského kraje a Nadace J&T.
KVĚTEN 2018
Děti patří do rodin, ne do ústavů
Asociace Dítě a rodina, stejně jako Centrum Valika, bojuje za to, aby děti mohly vyrůstat v rodinách, ať už biologických nebo těch náhradních. Stále však existuje velké množství dětí, které musí trávit své dětství v ústavních zařízeních, a to je potřeba změnit. Asociace Dítě a rodina proto připravila petici, ve které žádá poslance o přijetí legislativních změn, které zamezí umisťování nejmenších dětí do ústavní péče. Pokud Vám není tato problematika lhostejná, prosím podepište a sdílejte petici. Petici, včetně informací, proč je důležité, aby děti nebyly umisťovány do ústavních zařízení, najdete na této stránce.
DUBEN 2018
Pozvánka na promítání dokumentu Alice Nellis Adopce: Konkurz na rodiče
Zajímáte se o náhradní rodinnou péči? Pokud ano, tak Vás zveme na promítání dokumentu Alice Nellis s názvem Adopce: Konkurz na rodiče, které proběhne ve čtvrtek 5. dubna 2018 od 16.00 hod v Hotelu Dvorana v Karlových Varech. Po skončení promítání proběhne diskuze s jednou z aktérek dokumentu, paní Margitou Šantavou.
Akce se koná v rámci projektu Pěstounství je fajn II, který je podporován Ministerstvem práce a sociálních věcí a Karlovarským krajem. Promítání je zdarma, stačí se pouze zaregistrovat na info@valika.cz
LISTOPAD 2017
Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči proběhne v Chebu
Letošní poslední informační akce pro zájemce o pěstounskou péči se uskuteční v pondělí 4. prosince 2017 od 16.00 hod v Chebu, v Čtenářské kavárně Joker (Valdštejnova 8). Dozvíte se zde, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti hledáme náhradní rodiče nebo jakou podporu získávají pěstouni od státu.
Akce se koná za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Karlovarského kraje.
Cyklus Rodiče napořád ukáže různé formy náhradního rodičovství
Již tuto sobotu 4.11.2017 startuje na programu ČT2 od 18:15 šestidílný dokumentární cyklus Rodiče napořád, který zachycuje šest různých cest, na nichž se setkávají rodiče s opuštěnými a zraněnými dětmi, které k nim přicházejí z kojeneckých ústavů, z dětských domovů anebo od pěstounů na přechodnou dobu.
Téma náhradní rodičovské péče je v rámci cyklu nahlíženo z mnoha úhlů. Diváci tak například uvidí rodinu, která se kromě svých dětí stará v pěstounské péči i o dvě další, těžce zdravotně postižené děti. Autorka cyklu Olga Špátová si vytvořila se všemi protagonisty dokumentu důvěrné pouto, díky kterému je její pohled přesvědčivě autentický.
Všechny odvysílané díly si můžete pustit také na této stránce.
Další publikace od Nakladatelství Portál v naší knihovně
Děkujeme Nakladatelství Portál za rozšíření naší knihovny o novou publikaci Oldřicha Matouška a kol. s názvem Dítě traumatizované v blízkých vztazích. Cílem publikace je seznámit čtenáře s traumatem u dětí, které způsobila pečující osoba, a popsat způsoby podpory, resp. léčby traumatizovaného dítěte
Pomáhejte s námi v Národní potravinové sbírce 2017
V rámci letošního ročníku jsme vybrali celkem 1.316 kg potravin a drogerie, což je o 429 kg více než v roce 2016.
I letos se účastníme Národní potravinové sbírky, která proběhne v sobotu 11. listopadu 2017 a bude do ní zapojeno 750 obchodů po celé České republice. V tento den budete mít možnost zakoupit trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. Hlavním posláním sbírky je podat pomocnou ruku těm, kteří trpí nedostatkem jídla, a zároveň upozornit na to, v jaké míře jídlem plýtváme. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Z posledních průzkumů agentury Ipsos také vyplývá, že až 40 % Čechů vyhodí jídlo několikrát do měsíce, za rok je to v průměru na osobu 115 kg, tedy v přepočtu až 20000 Kč.
Pracovníci Centra pro dítě a rodinu Valika se na Vás těší a potraviny od Vás rádi převezmou po celý den v karlovarském obchodě Makro (Obchodní 33, Karlovy Vary)
ZÁŘÍ 2017
Zveme Vás na informační akci pro zájemce o pěstounskou péči
Ve čtvrtek 14. září 2017 se od 16 hodin koná další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace a o praktické zkušenosti se s nimi podělí pěstoun. Všichni jste srdečně zváni do Centra Valika na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary (budovy prodejny Copyprintu, naproti bývalému OD Morava.
Akce se koná za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Karlovarského kraje a je součástí krajské kampaně Staňte se pěstounem.
Naše služby představíme na Kraslickém Dni pomoci a bezpečí
Ve středu 6. září 2017 se můžete přijít seznámit s našimi službami na Den pomoci a bezpečí, který pořádá Město Kraslice od 10.00 hod v místním kulturním domě. Pro návštěvníky je připraven zajímavý doprovodný program v podobě dětských her, kouzelnického vystoupení nebo vystoupení žáků základní umělecké školy.
ČERVEN 2017
Výroční zpráva za rok 2016
A je to tady. Už Vám můžeme představit naši výroční zprávu za rok 2016. Rok 2016 byl v Centru pro dítě a rodinu Valika rokem rozšiřování nabídky poskytovaných služeb. Kromě sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a aktivit spojených s náhradní rodinnou péči, jsme začali nabízet i facilitaci případových konferencí, mediaci či asistované kontakty. V uplynulém roce jsme se stali rovněž právoplatným členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky, která je největší profesní organizací sdružující poskytovatele sociálních služeb v ČR. Poprvé jsme se také aktivně zapojili do Národní potravinové sbírky, která se uskutečnila v sobotu 12. listopadu ve vybraných prodejnách po celé České republice. My konkrétně jsme byli v karlovarské prodejně MAKRO a lidé zde darovali na pomoc lidem v nouzi 887 kilogramů potravin. Další podrobnosti ve výroční zprávě.
DUBEN 2017
Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči. Tentokrát v Sokolově
Ve středu 12. dubna 2017 od 16.00 hod proběhne v Pedagogicko-psychologické poradně v Sokolově (K.H. Máchy 1276, Sokolov) další informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Zájemci se zde dozví všechny potřebné informace o pěstounské péči, a to například, jakým procesem musí žadatel projít, pro jaké děti se hledají náhradní rodiče nebo jakou podporu mohou pěstouni po převzetí dítěte čekat. Akce je zdarma a se koná v rámci projektu „Pěstounství je fajn!“, který finančně podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Karlovarský kraj.
BŘEZEN 2017
Aktualita z oblasti ochrany práv dětí – Vláda schválila novelu zákona o sociálních službách (29.3.)
Vláda České republiky ve středu 29. března 2017 schválila komplexní novelu zákona o sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb.). Hlavním cílem novely je, aby poskytované sociální služby lépe odpovídaly potřebám klientů. Zásadní je přitom přehlednost celého systému. Občané by se díky novele měli snáze orientovat, kam se mají obrátit a kdo jim může zajistit v jejich konkrétní nepříznivé sociální situaci pomoc a podporu. Z hlediska ohrožených rodin s dětmi se jedná o velmi důležitou novelu, která se snaží sjednotit péči o ohrožené děti. Další podrobnosti v tomto příspěvku.
ÚNOR 2017
Aktualita z oblasti ochrany práv dětí – Poslanci budou jednat o změnách v rozhodování o ústavní výchově (23.2.)
Skupina sedmi poslankyň pod vedením Heleny Válkové předložila do Poslanecké sněmovny PČR návrh zákona o změně zákonů v souvislosti s ústavní výchovou. Tento návrh počítá s tím, že by konkrétní ústavní zařízení, do kterého má být dítě umístěno, opětovně určoval diagnostický ústav. Soud by svým rozhodnutím tedy svěřil dítě do diagnostického ústavu, a ten by po komplexním vyšetření určil, do jakého zařízení dítě půjde. Předkladatelky se tedy tímto návrhem chtějí vrátit ke stavu, který v ČR platil do konce roku 2013, a který změnil nový občanský zákoník (§971). Podle ministerstva práce a sociálních věcí předkládaný návrh narušuje ústavní pořádek a je v rozporu s platnou úpravou rodinného práva v ČR a znamenal by také zbavení práv dětí na spravedlivý proces. Celý příspěvek najdete ZDE.
První letošní informační akce pro zájemce o pěstounskou péči
Zapište si do diářů úterý 7. února 2017 od 16.00. Proč? Protože se totiž koná první letošní informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Setkání se uskuteční v příjemném prostředí Centra Valika na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role (budova Copyprintu a bývalé pekárny) a dozvíte se zde všechny potřebné informace k pěstounské péči, popř. osvojení. O své osobní zkušenosti se podělí pěstoun. Akce se koná v rámci projektu „Pěstounství je fajn„, který finančně podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Karlovarský kraj.
LEDEN 2017
Zvyšujeme kapacitu sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (15.1.)
Od 2. ledna 2017 jsme rozšířili náš tým terénních sociálních pracovnic v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, a tak můžeme pomoci ještě většímu počtu rodin překonat jejich nepříznivou sociální situaci. Rodinám se tedy nyní věnují 4 vysokoškolsky vzdělané sociální pracovnice. Pokud byste se rádi dozvěděli, které všechny činnosti v rámci služby poskytujeme, podívejte se na http://www.valika.cz/socialni-sluzby/
PROSINEC 2016
Letošní poslední informační akce pro zájemce o pěstounskou péči
V úterý 6. prosince 2016 se od 16.00 hodin se uskutečnila v Centru Valika (Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role) naše letošní poslední informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči.
Zájemci měli možnost dozvědět se všechny důležité informace o pěstounské péči, např. kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti hledáme náhradní rodiče nebo na jaké služby máte nárok. S praktickými zkušenostmi se podělil dlouhodobý pěstoun. Akce se konala za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Karlovarského kraje.
Podporujeme ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou
Centrum pro dítě a rodinu Valika společně s dalšími 15 neziskovými organizacemi vyjádřili podporu ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové. „Kroky ministryně pečlivě sledujeme, neboť bezprostředně ovlivňují životy ohrožených dětí a rodin, se kterými dennodenně pracujeme. Po téměř čtvrt století se nyní ministerstvu daří v oblasti sociálně-právní ochrany dítěte napravovat dluh, který Česká republika směrem k ohroženým dětem má. Ministryně Marksová na rozdíl od svých předchůdců tyto problémy vnímá a přichází s konkrétními kroky, které reagují na skutečné potřeby ohrožených dětí. Jen během posledních týdnů (!) ministryně aktivně vystupovala proti návrhu, aby o umístění dítěte do konkrétního ústavního zařízení rozhodovaly namísto soudů diagnostické ústavy, což bychom jako odborníci považovali za jednoznačný krok zpět,“ stojí v prohlášení, jehož celé znění si můžete přečíst zde.
LISTOPAD 2016
Centrum Valika se zapojila do Národní potravinové sbírky 2016
Centrum Valika se letos poprvé aktivně zapojilo do Národní potravinové sbírky, která se uskutečnila v sobotu 12. listopadu od 8.00 do 20.00 hod ve vybraných prodejnách po celé České republice. My konkrétně jsme byli v Karlových Varech, v prodejně MAKRO. Důvodem sbírky je nejen získat potraviny pro lidi v nouzi, ale i upozornit veřejnost na to, že i v České republice je chudoba problémem a že i zde je mnoho lidí v těžké životní situaci, ve které si sami nemohou zajistit ani základní potraviny a jsou závislí na pomoci druhých. Přijďte si nakoupit něco dobrého domů a při té příležitosti kupte i něco malého pro lidi, kteří to potřebují. Další informace najdete na internetových stránkách www.potravinypomahaji.cz. V prodejně MAKRO Karlovy Vary se vybralo 887 kg potravin.
Terénní sociální pracovnice si rozšiřovaly obzory v oblasti sociálně-právní ochrany dětí
V úterý 25.10.2016 se naše terénní sociální pracovnice zúčastnily odborného semináře s názvem „Sociálně-právní ochrana dětí v praxi veřejné ochránkyně práv„, kterého se za Kancelář veřejného ochránce práv zúčastnily Mgr. et Ing. Lenka Frýdková, JUDr. Alice Žižlavská a Mgr. Klára Ille. Program semináře obsahoval následující témata: „Odnětí dítěte z péče rodičů“ – zde byla probírána zejména role OSPOD v pozici navrhovatele i práce OSPOD s rodinou bezprostředně po odebrání dítěte. Dalším tématem semináře bylo téma „Právní úprava styku s dětmi“ – mimo jiné jsme měly možnost dozvědět se více informací o možnostech styku rodiče s dítětem např. formou zajištění asistovaného kontaktu s dohledem třetí osoby. Posledním tématem semináře bylo „Umístění dítěte do neutrálního prostředí„, které nám podalo bližší informace o účelu umístění dítěte do tohoto prostředí i nastínilo problematické aspekty tohoto umístění.
Celý seminář byl obohacen mnoha kazuistikami z praxe veřejného ochránce práv. Informace, které se naše pracovnice měly možnost dozvědět, jim mohou být nápomocny k prohloubení spolupráce neziskového sektoru s pracovníky OSPOD a s rodinou v případě odebrání dítěte z péče rodičů. Příklady z praxe ombudsmana nám také přiblížily, jakým způsobem může právě naše organizace v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi rodinám po odebrání dítěte z péče rodičů nejúčelněji pomoci.
ŘÍJEN 2016
Zveme Vás na podzimní čaj o páté
V úterý 11. října 2016 od 17.00 hod pořádáme v našem centru na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role podzimní ČAJ O PÁTÉ. Jedná se o akci, na které Vám představíme nabízené služby, budete mít možnost se zeptat na cokoli k sociálním službám nebo náhradní rodinné péči, a to vše při lahodném čaji a sladké maličkosti. Akce je určena pro širokou veřejnost, pracovníky orgánů sociálně-právní ochrany dětí, poskytovatele sociálních služeb a další spolupracující subjekty. Všichni jste srdečně zváni a na setkání s Vámi se těší tým pracovníků Centra pro dítě a rodinu Valika.
ZÁŘÍ 2016
Stali jsme se členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR
Od září jsme se stali právoplatným členem Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. Jde o největší profesní organizaci sdružující poskytovatele sociálních služeb v České republice. Svoji činnost vyvíjí především tím, že zastupuje a hájí zájmy svých členů u státních a ostatních zainteresovaných institucí, zejména předkládáním odborných stanovisek, kvalifikovanou oponenturou a iniciací a podporou žádoucí právní regulace sociálních služeb, atd. Další informace se o APSSCR dozvíte na webu www.apsscr.cz
V rámci Evropského týdne mobility proběhne i beseda o pěstounské péči
I letos v září se uskuteční Evropský týden mobility. V rámci této akce se v sobotu 17. září 2016 uskuteční den otevřených dveří na ekofarmě Kozodoj. Kromě interaktivní prohlídky ekofarmy proběhne od 14hod i naše beseda pro širokou veřejnost na téma pěstounské péče. Všichni jste srdečně zváni.
Další informační akce pro zájemce o pěstounskou péči se uskuteční v Chebu
Další ze série informačních akcí pro zájemce o pěstounskou péči se uskutečnila v úterý 13. září 2016 od 16.hod v nově otevřeném Multigeneračním centru v Chebu na Křížovnické ulici 99. Dvě zájemkyně se zde dozvěděly všechny potřebné informace o pěstounské péči a o osobní zkušenosti se podělil jeden dlouhodobý pěstounů a manželé, kteří vykonávají pěstounskou péči na přechodnou dobu. Akce byla zdarma a konala se za finanční podpory Karlovarského kraje a MPSV v rámci projektu Žít v rodině není samozřejmostí (Lepší je žít v rodině II).
ČERVENEC 2016
Asociace Dítě a rodina jednala s ombudsmankou o spolupráci v rámci zlepšení péče o ohrožené děti
Zástupci Asociace Dítě a rodina, jejímž členem je také Centrum pro dítě a rodinu Valika, se 26. července 2016 setkali s Veřejnou ochránkyní práv Mgr. Annou Šabatovou, Ph.D. Na setkání bylo probíráno zejména to, jak zlepšit péči o ohrožené děti. Asociace i ombudsmanka sledují stejné cíle, a proto bylo domluveno, že bude docházet k výměně zkušeností a vzájemné podpoře aktivit směřujících ke zlepšení péče o ohrožené děti. Společnými cíli Asociace a ombudsmanky je zejména:
- Sjednotit dosud roztříštěný systém péče o ohrožené děti pod jedno ministerstvo.
- Podporovat biologické rodiny a zajistit dostatek kvalitních služeb, které by pomohly rodině překonat krizovou situaci a při odebrání dítěte umožnily jeho rychlý návrat domů.
- Rozvíjet všechny formy náhradní rodinné péče.
- Transformovat ústavní péči do malokapacitních pobytových služeb, které budou co nejvíce připomínat rodinné prostředí.
Nadace Agrofert podpořila náš projekt na podporu rodičů samoživitelů
Nadace Agrofert v rámci grantového řízení „Podpora neziskových organizací poskytujících služby rodičům samoživitelům a jejich dětem“ podpořila i náš projekt. Záměrem projektu je za pomoci systematické terénní sociální práce v rodinách s jedním živitelem (samostatným rodičem) a nabídky služby odlehčení zlepšit postavení rodiny (rodiče na trhu práce, dětí v systému vzdělávání a kontaktu se sociálním prostředím).
Proč je potřeba podporovat rodiče samoživitele?
V Karlovarském kraji bylo podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2014 celkem 7,4 % domácnosti neúplných, což je přibližně 9.300 domácností. Pokud bychom se podívali na strukturu uživatelů naší sociální služby – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, zjistili bychom, že k datu 19.4.2016 z celkového počtu 43 uživatelů(rodin) je 60 % rodin (26 rodin) neúplných. Ve 25 případech se jedná o samoživitelku a v 1 případě se jedná o muže samoživitele. Nejčastěji se jedná o domácnosti s 1 vyživovaným dítětem (9 rodin). Následují domácnosti se dvěma dětmi (6 rodin), čtyřmi dětmi (4 rodiny), třemi dětmi (3 rodiny), pěti dětmi (2 rodiny), šesti a sedmi dětmi (po 1 rodině). Snad všechny tyto rodiny se potýkají s nedostatkem finančních prostředků na zajištění základních potřeb rodiny a chodu domácnosti. Ostatně tento fakt dokresluje i celorepubliková statistika. Český statistický úřad ve svém měsíčníku Statistika a my zveřejnil, že více než třetina domácností, v nichž žije samotný rodič s alespoň jedním dítětem, se propadla pod hranici příjmové chudoby. Většinou jde o osamělé matky s dětmi, které jsou v nejhorší situaci. Tuto skutečnost můžeme potvrdit i my, z vlastní praxe – viz výše. Více informací o projektu najdete na této stránce.
ČERVEN 2016
15.6.2016 Valika se představí na Odpoledni pro sociální služby v Sokolově
Stejně jako v předešlém roce, tak i letos budete mít možnost seznámit se s naší činnosti a nabízenými službami na Odpoledni pro sociální služby, které pořádá Město Sokolov ve čtvrtek 16. června od 12 do 16 hodin na Starém náměstí. Kromě představení jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb bude i doprovodný program, který zahrnuje například hudební nebo taneční vystoupení.
7.6.2016 Informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči v Sokolově
V úterý 7. června se od 16.hod koná v Pedagogicko-psychologické poradně v Sokolově (K.H.Máchy 1276) informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Účastníci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu mohou pěstouni očekávat od státu. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni.
KVĚTEN 2016
Informační stánek na Karlovarských bioslavnostech byl v obležení dětí
I letos jsme měli informační stánek k pěstounské péči na Karlovarských bioslavnostech na Kozodoji, které se uskutečnily v sobotu 21. května za velmi pěkného a teplého počasí. Děti měly možnost domalovat našim postavičkám rodinu a vyhrát lego. Celkem se do soutěže zapojilo přes 130 dětí různého věku. Výsledky soutěže budou známy nejpozději v neděli 29. května. Obrázky budete moci pravidelně vídat na našem Facebooku nebo na těchto webových stránkách. Kromě výtvarné soutěže pro děti jsme poskytovali informace také zájemcům o pěstounskou péči. Celkem jsme poskytli poradenství a předali informační materiály 21 návštěvníkům bioslavností. Děkujeme za příjemně strávený den a těšíme se 20. května 2017 opět na bioslavnostech.
BŘEZEN 2016
8.3.2016 Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči v Karlových Varech
V úterý 8. března se od 16.00 hod uskutečnilo v Centru Valika (Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role) první letošní informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Zájemci se na neformálním setkání dozvěděli například: co je to pěstounská péče, kdo může být pěstounem, jaká je podpora pěstounů ze strany státu nebo jaké děti jdou do pěstounské péče. Aktivity projektu Žít v rodině není samozřejmostí (Lepší je žít v rodině II) jsou podpořeny z dotačního programu Rodina a ochrana práv dětí MPSV a Fondu Karlovarského kraje na podporu NNO v oblasti rodiny.
1.3.2016 Dítěti je přece nejlépe v rodině
Asociace Dítě a Rodina, jejímž členem je i Centrum Valika, zaslala poslancům, hejtmanům a radním pro sociální věci, školství a zdravotnictví výzvu nazvanou „Dítěti je přece nejlépe v rodině!“ Znovu tak upozorňují na výzkumy i zkušenostmi ověřený fakt, že každé dítě odmalička potřebuje stabilní blízkou osobu, která umí reagovat láskyplně, adekvátně a spolehlivě na jeho potřeby – je pro dítě zdrojem bezpečí a je tam „jen pro něj“. Jen za takových podmínek se mozek a psychika dítěte zdravě vyvíjí a dítě se učí důvěřovat a vztahovat k druhým. Bohužel i v roce 2014 bylo dle Zdravotnické ročenky ČR přijato do kojeneckých ústavů 1606 dětí do 3 let věku. Zastánci kojeneckých ústavů se domnívají, že zdravotní péče je pro nejmenší děti tak zásadní, že je pro děti lepší pobývat v kojeneckém ústavu, protože rodiče ani pěstouni by dětem tak dobrou péči nezajistili. Zdravotnická ročenka však také uvádí, že důvodem pro přijetí dítěte do kojeneckého ústavu jsou ve 34 procentech důvody sociální a ve 30 procentech zdravotně-sociální (děti kvůli svému postižení ale nevyžadují trvalou a dlouhodobou ošetřovatelskou péči). Tedy téměř 60 procent přijímaných dětí nepotřebuje trvalou lékařskou a ošetřovatelskou péči. Potřebují mámu a tátu (někdy náhradní), kteří s nimi k lékaři v případě potřeby dojdou. Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.
ÚNOR 2016
23.2.2016 V Praze proběhlo Norsko – České sdílení zkušeností o náhradní péči
Nezisková organizace Kruh rodiny, o.p.s., se kterou jsme spolupracovali například na projektu Informačních setkání pro zájemce o náhradní rodičovství, uskutečnil ve dnech 17. – 19. ledna odborný workshop na téma Norsko – České sdílení zkušeností o náhradní rodinné péči a péči o ohrožené rodiny. Během tohoto setkání byly představeny systémy péče o děti jak v Norsku, tak v České republice, vysvětlily se principy práce s ohroženou rodinou a objasnilo se, na čem jsou založené jednotlivé přístupy sociální práce a ochrany dětí vůbec. Během workshopu měly norské kolegyně možnost navštívit zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, mluvit se sociálními pracovníky, psychology a odborníky na náhradní rodinnou péči. Více informací v tomto příspěvku.
17.2.2016 Představovali jsme naše sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
Byli jsme pozváni, abychom prezentovali naši činnosti v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi na kulatém stolu, který pořádalo Centrum pro rodinu Vega
LEDEN 2016
Centrum Valika nabízí facilitaci případových konferencí
Od ledna 2016 jsme rozšířili naši nabídku služeb o facilitaci případových konferencí. Případovou konferenci lze využít jako jeden z nástrojů pro řešení konkrétních situací ohrožených dětí a jejich rodin, a to ve spolupráci s rodiči a jinou osobou zodpovědnou za výchovu dítěte (např. pěstounem), dalšími přizvanými osobami, zejména zástupci škol, školských zařízení, zařízení poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů činných v sociální oblasti, orgánů policie, státních zástupců, odborných pracovníků v oblasti náhradní rodinné péče, poskytovatelů sociálních služeb a pověřených osob. Podrobnější informace najdete zde.
15.1.2016 Ve Valice se řídíme heslem „Kvalitním vzděláváním k lepším službám“
Rok 2016 bude v Centru Valika patřit kvalitnímu vzdělávání. Vzdělávat se budou nejen sociální pracovnice sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, ale také pracovníci sociálně-právní ochrany dětí a pěstouni, kteří s námi mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče. Naše sociální pracovnice si vybraly komplexní výcvik Edukativní rodičovské terapie. Tato terapie se zaměřuje na rozvoj rodičovských dovedností a na způsoby budování vztahů mezi rodiči a dětmi skrze porozumění a akceptaci. Pracovníci sociálně-právní ochrany dětí si naopak zvýší kvalifikaci absolvováním 12denního výcviku mediace.
Na pěstouny čeká pestrá nabídka interaktivních seminářů. Probírána budou například témata komunikace o biologické rodině a kontakt s biologickou rodinou, jak vychovávat dítě s ADHD nebo si vyzkouší praktické techniky, jak předcházet syndromu vyhoření.
LISTOPAD 2015
30.11.2015 Čaj o páté není jen výsadou Anglie, ale i Centra Valika. Přijďte se přesvědčit
V pondělí 30. listopadu 2015 se v prostorách Centra pro dítě a rodinu Valika koná druhý čaj o páté. Jde o neformální setkání u šálku čaje a domácí buchty, kde se hosté mohou dozvědět více informací o našich službách, zeptat se na cokoli k problematice ohrožených dětí a rodin nebo náhradní rodinné péče. Těšíme se na Vás kdykoli od 17. do 19.hod na adrese Závodu Míru 170/90, Karlovy Vary – Stará Role.
ŘÍJEN 2015
30.10.2015 Ředitel Centra Valika je ambasadorem kampaně MPSV „Právo na dětství“
Ředitel Centra Valika Mgr. Petr Zmuda se stal jedním z ambasadorů kampaně Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Právo na dětství. Jeho úkolem je posílit ve společnosti myšlenku/povědomí o tématu „Dítě jako subjekt práva”. Toto téma bylo ze strany MPSV zvoleno jako jedno ze 4 hlavních témat kampaně, protože dítě je potřeba vnímat jako aktivního člena podílejícího se na rozhodování o vlastní budoucnosti, změnách jeho sociálního i právního postavení. Dítě má právo uplatnit svůj názor ve správních řízeních i jiných situacích, kde se jedná o jeho osudu.
1.10.2015 Pozvánka do SOKOLOVA na informační akci k pěstounské péči
Centrum pro dítě a rodinu Valika pořádá ve středu 14. října 2015 od 16.00 hod v Rodinné poradně v Sokolově (K. H. Máchy 1276) informační setkání pro širokou veřejnost na téma PĚSTOUNSKÁ PÉČE. Zájemci se zde dozví, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu mají pěstouni od státu. S praktickými zkušenostmi s výkonem pěstounské péče se podělí pěstoun. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni.
SRPEN 2015
20.8.2015 Pobyt na Vysoké Jedli se zaměřil na prevenci kriminality a finanční gramotnost
Pět dní, čtrnáct dětí, 10 bochníků chleba, 120 rohlíků, 4 kg špekáčků, nepočítaně litrů nápojů..a dalo by se přidat spoustu dalších čísel o našem prázdninovém pobytu pro děti ve Vysoké Jedli u Nejdku. Jednalo se o děti z rodin, se kterými spolupracujeme v rámci sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Pobyt se zaměřoval na prevenci kriminality, zejména na finanční gramotnost a možnosti smysluplného trávení volného času. Během pobytu si děti vyrobily například platební kartu, dozvěděly se zajímavé informace o bankách nebo českých platidlech. Pobyt se konal za finanční podpory Karlovarského kraje, za což děkujeme.
ČERVENEC 2015
30.6.2015 Jsme členem Asociace Dítě a rodina
Centrum pro dítě a rodinu Valika se v červenci 2015 stalo členem Asociace Dítě a Rodina, z. s., která je sdružením respektovaných neziskových organizací působících v oblasti náhradní rodinné péče. Svými aktivitami naplňují přání, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí. Mezi hlavní cíle asociace patří například rozvoj systému péče o ohrožené děti, podpora a rozvoj všech forem náhradní rodinné péče nebo podpora transformace ústavní péče v malokapacitní pobytové služby. Více informací se o asociaci můžete dozvědět na www.ditearodina.cz
ČERVEN 2015
25.6.2015 Centrum Valika se představilo na Odpoledni pro sociální služby v Sokolově
Letos poprvé se Centrum pro dítě a rodinu Valika prezentovalo v rámci akce Odpoledne pro sociální služby, kterou pořádalo Město Sokolov ve čtvrtek 25.6.2015 od 12.00 hod na Starém náměstí. Jednalo se o setkání poskytovatelů sociálních služeb s veřejností. Až do 16.00 hod tak měli lidé možnost dozvědět se o naší práci v oblasti péče o ohrožené rodiny s dětmi nebo náhradní rodinné péče. V rámci akce byl připraven hudební a taneční doprovodný program.
KVĚTEN 2015
28.5.2015 Valika dostala od společnosti CAR POINT dalšího pomocníka na kolech
Karlovarská společnost CAR POINT nám poskytla další osobní automobil pro sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Jednatel společnosti CAR POINT, pan Josef Stauner pro Karlovarský deník při předávání automobilu řekl, že se nemají všechny děti tak dobře, jak by si zasloužily, a proto je třeba nějakým způsobem pomáhat tam, kde je třeba, a podpořit i instituce, které se snaží znevýhodněným dětem pomáhat. Což je i příklad Centra Valika. Celý článek publikovaný v Karlovarském deníku si můžete přečíst zde.
23.5.2015 Informační stánek k pěstounské péči na Kozodoji měl úspěch
V sobotu 23. května jsme měli již potřetí na ekofarmě Kozodoj během tradičních Bioslavností informační stánek k PĚSTOUNSKÉ PÉČI. Náštěvníci bioslavností měli rovněž možnost prohlédnout si fotografie pěstounů v rámci kampaně Hledáme rodiče. Pro informace si k nám přišlo celkem 23 lidí.
PROSINEC 2014
16.12.2014 Informační setkání k náhradní rodinné péči v Chebu
V úterý 18. prosince 2014 se od 16 hod konalo v prostorách Kavárny Joker, Valdštejnova 4, Cheb další informační setkání pro širokou veřejnost na téma Hledáme náhradní rodiny aneb Jak pomoci dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. (plakát)
LISTOPAD 2014
18.11.2014 Informační setkání k náhradní rodinné péči v Sokolově
V úterý 18. listopadu 2014 se od 16 hod konalo v prostorách Zimní zahrady Muzea Sokolov další informační setkání pro širokou veřejnost na téma Hledáme náhradní rodiny aneb Jak pomoci dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině. (plakát)
3.11.2014 Podpora Centra Valika jako společenská odpovědnost firmy
Naše organizace se prezentuje na webových stránkách Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK), v sekci Společenská odpovědnost firem. Na stránkách (KHK KK) najdete žádost naší organizace o podporu. Jste firma, která hledá smysluplnou a reálnou formu společenské odpovědnosti? Chcete podporovat aktivity naší organizaci? Ozvěte se, určitě vymyslíme vhodný způsob podpory.
ŘÍJEN 2014
26.10.2014 Nakladatelství Portál nám opět pomohlo rozšířit naši knihovnu
Naše knihovna se rozšířila o zbrusu novou publikaci Podpora rodiny: Manuál pro pomáhající profese. Kniha, jejímiž autory jsou Doc. PhDr. Oldřich Matoušek a PhDr. Hana Pazlarová, Ph.D., poskytuje praktické instrukce týkající se procesu práce s rodinou (mj. navázání kontaktu, práce s obranami, ochrana pracovníka, spolupráce organizací), dále instrukce pro intervenci v hlavních sférách fungování rodiny (zaměstnání, bydlení, výživa, ochrana zdraví, vedení domácnosti, výchova dětí aj.) a konečně vodítka pro práci s rodinami, v nichž jeden vážný problém dominuje (např. domácí násilí, závislost na návykových látkách, pobyt ve vězení, duševní nemoc). Více o knize, kterou vydalo Nakladatelství Portál, najdete na této stránce.
24.10.2014 Vzdělávací kurz MINIPRIDE je úspěšně za námi
Během 15 hodin se účastníci vzdělávacího kurzu MINIPRIDE seznámili se základy programu PRIDE, který představuje standardizovaný rámec pro odbornou přípravu a následnou podporu náhradních rodin. Kurz se konal za finanční podpory Karlovarského kraje a se souhlasem držitele licence PRIDE, kterým je MPSV. (pozvánka)
14.10.2014 Informační setkání pro širokou veřejnost k pěstounské péči v Karlových Varech
Co je to pěstounská péče? Kdo může být pěstounem? Jakou podporu může pěstoun očekávat od státu a neziskových organizací? Tak na tyto a další otázky se dozvěděli odpovědi účastníci neformálním setkání, které se uskutečnilo v prostorách Hřiště bez bot „Sluníčko“ (Závodu Míru 851, Karlovy Vary – Stará Role). Plakát
7.10.2014 Nově spolupracujeme s Agenturou pro sociální začleňování
Se začátkem nového školního roku jsme navázali spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování, a to v rámci lokálního partnerství v Novém Sedle. Zástupci města identifikovali jako největší problémy lokality: drogová problematika, chudoba, vysoká zadluženost, problémy s udržením bydlení, aj. Odhad počtu sociálně vyloučených obyvatel celkem v Novém Sedle a spádových obcích je cca 400 osob. Naše organizace poskytuje v této lokalitě sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi.
ZÁŘÍ 2014
11.9. 2014 Ve Valice se konal první „Čaj o páté“
Ve středu 10. září 2014 se v nových prostorách Centra pro dítě a rodinu Valika konal první čaj o páté. Šlo o neformální setkání u šálku čaje a domácí buchty, kde se hosté mohli dozvědět více informací o našich službách, zeptat se na cokoli k problematice ohrožených dětí a rodin. Nové, rozsáhlejší prostory si přišli prohlédnout například pěstouni, pracovnice Krajského úřadu Karlovarského kraje, nebo pracovnice MPSV, která má na starosti rozvoj sociálních služeb pro rodiny s dětmi v Karlovarském kraji.
7.9.2014 Prezentovali jsme se na konzultaci k pěstounské péči
Prezentovali jsme se na konzultaci k pěstounské péči, kterou pořádal pro stávající pěstouny Krajský úřad Karlovarského kraje. Konzultace se konala v krušnohorském hotelu Horská bouda na Bublavě.
ČERVENEC 2014
25.7.2014 Prázdninový pobyt jsme ve zdraví všichni přežili
Od pondělí 21. do pátku 25. července jsme byli s dětmi z rodin, se kterými spolupracujeme v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, na prázdninovém pobytu na chatě v bečovské divočině. Během pobytu jsme navštívili Krásenskou rozhlednu, Komáří rybníky (kde se ti otužilejší i okoupali), vlakem jsme zajeli do Karlových Varů do lanového centra a pobyt jsme zakončili grilovačkou. Po celou dobu pobytu probíhaly hry ve družstvech i po jednotlivcích. Soutěžili jsme například ve stolním fotbale, badmintonu, házení šipek nebo hledání zlatých valounů. S ohledem na ochranu soukromí dětí zde nebudou další fotografie ke zhlédnutí. Děkujeme za pochopení.
14.7.2014 Nakladatelství Portál nám pomáhá tvořit naši knihovnu
Centrum Valika navázalo spolupráci s nakladatelstvím Portál. Toto nakladatelství nám pomáhá tvořit naši knihovnu, kterou mohou využívat například pěstouni nebo rodiny v rámci sociální služby. Jako nejnovější knihu jsme do naší knihovny dostali Dítě a ADHD a ADD doma i ve škole.
ČERVEN 2014
1.6.2014 I v červnu pokračuje naše kampaň na podporu náhradní péče
I během měsíce čevna můžete vidět naše billboardy. Tentokrát jsou mezi OC Fontána a hypermarketem OBI a na ulici Závodu Míru. Billboardy navazují na plakáty v citylight vitrínách u vchodu do OC Varyáda a u vstupu do hypermarketu Kaufland. Kampaň na propagaci NRP jsme zahájili v březnu pomocí billboardů.
14.6.2014 Centrum Valika slaví první rok existence
V sobotu 14. června 2014 to bude rok od vzniku Centra pro dítě a rodinu Valika. Kdybychom byli dítě, co právě slaví 1. rok, tak se nejspíš bez pomoci postavíme, dokážeme udělat první nesmělé krůčky, slyšíme na své jméno, můžeme umět až šest „slov“ nebo postavíme věž ze dvou kostek. Podobný vývoj by se nejspíš dal najít i u naší organizace. Začínáme se pomalu stavět na vlastní nohy, naše jméno je v regionu docela známé, ale stále potřebujeme pomoc a podporu druhých lidí.
KVĚTEN 2014
24.5.2014 Informační stánek na bioslavnostech na farmě Kozodoj
V sobotu 24. května 2014 jsme měli informační stánek na karlovarských bioslavnostech na Kozodoji. Několika desítkám lidí jsme předali informace k náhradní rodinné péči a bezplatné materiály k této problematice. Do soutěže, kterou jsme připravili pro děti, se zapojilo celkem 37 malířů a malířek. Výherci se stali Vendula Vacovská (obrázek) a Vít Kadečka (obrázek) z Karlových Varů. Oba vyhrávají stavebnici LEGO.
21.5.214 Centrum Valika podporuje pozitivní změny nastolené novelou zákona o sociálně – právní ochraně dětí
Centrum pro dítě a rodinu Valika se připojilo k prohlášení, které inicioval Nadační fond J&T, a které podporuje pozitivní změny, které přinesla novela zákona o sociálně – právní ochraně dětí. Celé prohlášení je k přečtení ZDE.
10.5.2014 Informační stánek na Statku Bernard
V sobotu 17. května 2014 jsme měli od 11 do 17 hod informační stánek na Statku Bernard v rámci akce „Tradiční řemesla našim dětem“. Proškolený pracovník zde předával užitečné informace k náhradní rodinné péči a bezplatné materiály k této problematice.
7.5.2014 V Ostrově proběhlo informační setkání k pěstounské péči
Ve středu 7. května 2014 se konalo v Oranžérii Václava Havla v prostorách Městské knihovny Ostrov informační setkání k tématu náhradní rodinné péče. Během akce měli zájemci možnost dozvědět se, co je to pěstounská péče, kdo může být pěstounem, jaká je podpora ze strany státu a další informace. O praktické zkušenosti s výkonem pěstounské péče se s přítomnými podělili zkušení pěstouni, manželé Vitovcovi z jižních Čech. Fotografie ze setkání najdete ZDE a reportáž z TV Ostrov najdete zase ZDE.
BŘEZEN 2014
3.3.2014 Spustili jsme kampaň na podporu náhradní rodinné péče
Centrum pro dítě a rodinu Valika spustilo začátkem března kampaň na podporu náhradní rodinné péče. V první fázi můžete v Karlových Varech vidět dva billboardy (ul. Sokolovská a Závodu Míru). Na billboardy budou navazovat další aktivity, které vyvrcholí informačním setkáním se zájemci o NRP.
1.3.2014 CAR POINT Karlovy Vary v tom jede s námi
Společnost CAR POINT Karlovy Vary darovala naší organizaci osobní automobil Volkswagen Fox. Klíče od vozidla převzal ředitel Centra Valika od jednatele společnosti, dipl. Ing. Josefa Staunera. Pracovníci Centra pro dítě a rodinu Valika s ním budou jezdit za rodinami v rámci poskytování sociálně aktivizačních služeb. Děkujeme