Pozitivní rodičovství v Karlovarském kraji

Nedělej to! Přestaň! Proč to pořád musíš dělat?

Že Vám tyto věty přijdou povědomé? Myslíte si, že by to šlo říct i jinak?

My jsme přesvědčeni, že určitě ANO, a proto přicházíme s projekt zaměřeným na rozvoj POZITIVNÍHO RODIČOVSTVÍ.

Přáli bychom si totiž, aby všichni rodiče (vlastní i náhradní) měli dovednosti potřebné k budování zdravých rodinných vztahů, uměli zvládat nevhodné chování svých dětí a předcházeli tak možným problémům v rodině.

Chystáme pro Vás:

  • pokračování skupinového vzdělávacího programu TRIPLE P
  • tipy na publikace o rodičovství
  • tipy na společné trávení volného času
  • a spoustu dalšího

Než se všechno naplno rozjede, můžete si zatím přečíst něco o Programu pozitivního rodičovství TRIPLE P. Nejbližší volný skupinový kurz začne na podzim, nechte nám na sebe kontakt a jakmile budou známy termín, ozveme se Vám.

Aktivity projektu jsou financovány Ministerstvem práce a sociálních věcí a Karlovarským krajem, za což velmi děkujeme.

ZVEŘEJNĚNÉ PŘÍSPĚVKY K TÉMATU

11.7. Čtvrtek přináší rodičovskou radu č. 4. Ta zní: UČTE DÍTĚ NOVÝM DOVEDNOSTEM

Všichni se učíme pozorováním druhých. Chcete-li dítě naučit novou dovednost nebo chování, nechte ho, aby vás(nebo někoho dalšího) pozorovalo. Pokud byste se rádi dozvěděli další rady, sledujte nás. Zároveň nabízíme interaktivní skupinový kurz Pozitivního rodičovství TRIPLE P na podzim letošního roku. Přihlásit se můžete na www.valika.cz/pozitivnirodicovstvi

10.7. – Rodičovská rada č. 3 zní: HODNĚ DÍTĚ CHVALTE

Pochvala je totiž jedním z důležitých způsobů, jak u dítěte povzbudit dobré chování. Pro povzbuzení konkrétního chování je lepší popisná pochvala než obecné uznání. Pokud byste se rádi dozvěděli další rady, sledujte nás. Zároveň nabízíme interaktivní skupinový kurz Pozitivního rodičovství TRIPLE P na podzim letošního roku.

9.7. – Je tu úterý a s ním 2. rodičovská rada. Ta zní: NASTAVTE JASNÁ PRAVIDLA

Děti potřebují hranice, aby věděly, co se od nich očekává a jak by se měly chovat. Může pomoci několik jednoduchých pravidel. Ta by měla dětem říkat, co dělat, spíše než co nedělat. Pokud byste se rádi dozvěděli další rady, sledujte nás. Zároveň nabízíme interaktivní skupinový kurz Pozitivního rodičovství TRIPLE P na podzim letošního roku.

8.7. – 1. rada zní: VĚNUJTE DÍTĚTI POZORNOST

V rámci našeho projektu „Pozitivní rodičovství v Karlovarský kraj – oficiální stránka“ Vám budeme celý týden přinášet rodičovské rady, které obsahuje Program pozitivního rodičovství Triple P – Positive Parenting Program.

Je dobré si najít v průběhu dne pár krátkých chvilek, kdy strávíte čas s dítětem intenzivnější formou. Tím dáte dítěte najevo, že tu jste pro něj a máte o něj zájem. Pokud byste se rádi dozvěděli další rady, sledujte nás. Zároveň nabízíme interaktivní skupinový kurz Pozitivního rodičovství TRIPLE P na podzim letošního roku. Přihlásit se můžete na www.valika.cz/pozitivnirodicovstvi

7.7. – ÚVOD RODIČOVSKÉ RADY – Zítra to spustíme. Od pondělí 8. července Vám každý den po dobu celého týdne nabídneme jednu rodičovskou radu, která vychází z konceptu pozitivního rodičovství TRIPLE P. Než to vypukne, tak si zatím můžete přečíst informace o pozitivním rodičovství, které pro Vás shromažďujeme na https://www.valika.cz/pozitivnirodicovstvi/

4.7. – TIP NA KNIHU – Prázdniny bývají často klidnějším obdobím roku, a tak se může naskytnout více času na čtení, a proto Vám přinášíme další tip na knihu s tématem pozitivního rodičovství. Tentokrát se jedná o knihu Rodičem s nadhledem, kterou napsala Eliška Vondráčková. Ta již téměř 20 let pořádá besedy, semináře a kurzy věnované výchově a v této knize nabízí své zkušenosti s tím, jak k výchově přistupovat vyváženě a s pohledem zaměřeným na výchovný cíl. „Vnímejte své rodičovství s nadhledem – jen ten vám pomůže nadechnout se a uvidět to, co je skutečně důležité,“ uvádí Eliška Vondráčková. Ukázku z knihu najdete na https://1url.cz/@rodicem_s_nadhledem

20.6. – UKONČENÍ KURZU – Tento týden ukončila desítka rodičů kurz pozitivního rodičovství TRIPLE P. Během kurzu si osvojili dovednosti potřebné k vybudování zdravých rodinných vztahů, zvládání nevhodného chování dětí a předcházení problémů při jejich výchově. Získali jednoduché a praktické strategie, jak například omezit trestání ve výchově, jak snížit stres spojený s výchovou dětí nebo jak zvýšit komunikační dovednosti. Co o kurzu řekli, si můžete přečíst v přiložených citacích. Další kurz plánujeme otevřít na podzim letošního roku (září/říjen). Kurz se konal i díky finanční podpoře od Karlovarského kraje a Ministerstva práce a sociálních věcí.

17.6. – TIP NA KNIHU Kniha Jak mluvit s dětmi, když neposlouchají nabízí komunikační strategie účinné při řešení náročných problémů při výchově dětí. Ukázku z knihy si můžete přečíst na https://1url.cz/@jak_mluvit_s_detmi. Pokud byste si knihu chtěli půjčit, můžete využít naši knihovnu pozitivního rodičovství.

26. května – TIP NA KNIHU Knihu V jádru dobří: Jak se stát rodičem, jakým chcete být napsala klinická psycholožka a matka tří dětí Becky Kennedyová. Ta se snaží do hloubky zkoumat, co se děje v dětském nitru, a na základě toho vytváří jednoduché, praktické návody pro domácí použití. Jejím cílem je pomoci rodičům, aby nabyli jistoty a byli lépe vybavení zvládnout vše, co s sebou výchova dětí přináší.

Autorka knihy má také podcast Good Inside with Dr. Becky (pouze v angličtině). V něm každý týden probírá složité otázky spojené s rodičovstvím a výchovou a poskytuje posluchačům praktické rady. Od časopisu Time získala přezdívku „Zaříkávačka dětí pro mileniály“. Ukázku z knihu si můžete přečíst na https://1url.cz/@v_jadru_dobri. Pokud byste si knihu chtěli půjčit, můžete využít naši knihovnu pozitivního rodičovství.

21. května – Skupinový kurz Programu pozitivního rodičovství TRIPLE P je v plném proudu. Jedenáct účastníků již mělo možnost se seznámit například s technikami, jak pomáhat dětem, aby se rozvíjely. Pro děti je totiž důležité povzbuzování a pozitivní pozornost, která pomáhá dětem rozvíjet dovednosti a učit se vhodným způsobům chování. Každý z účastníků si kromě nových dovedností odnese i pracovní sešit, kde si vše může v klidu domova znovu přečíst a vyzkoušet. Celý letošní rok se věnujeme díky podpoře Karlovarský kraj – oficiální stránka a Ministerstvo práce a sociálních věcí tématu pozitivního rodičovství z různých úhlů pohledu, proto nás i nadále sledujte.

19. května – V rámci našeho projektu na podporu Pozitivního rodičovství v Karlovarském kraji Vám budeme pravidelně přinášet tipy na knihy, které se věnují rodičovství. Dnes je to kniha Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy. Autorka Vás na konkrétních situacích seznámí s myšlenkovými pochody a reakcemi dětského mozku. Její poznatky vycházejí z nedávných objevů neurofyziologie a experimentální psychologie, a její rady umožňují lepší pochopení reakcí dítěte v různém věku.

Pokud Vás tato krátká anotace zaujala a měli byste zájem si knihu přečíst, můžete si ji samozřejmě koupit, nebo Vám nabízíme možnost využít naši nově vznikající knihovnu Pozitivního rodičovství, kde si můžete bezplatně jakoukoli z představovaných knih zapůjčit. Seznam knížek v knihovně najdete ZDE (postupně aktualizováno).

22. dubna – Vzniká knihovna pozitivního rodičovství, kde si můžete bezplatně jakoukoli z představovaných knih zapůjčit. Seznam knížek v knihovně najdete ZDE (postupně aktualizováno).

19. dubna – V pondělí 13. května 2024 startuje další běh kurzu Pozitivního rodičovství TRIPLE P v Karlových Varech, který je pro účastníky ZDARMA díky finanční podpoře od Karlovarského kraje a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Triple P Vám pomůže: 🔴 Vychovávat šťastné a sebejisté děti 🔴Zvládat nevhodné chování 🔴 Stanovit si fungující pravidla a postupy 🔴 Podporovat chování, které se vám líbí 🔴 Pečovat o sebe jako o rodiče 🔴 Být si jistí, že děláte správnou věc. Více informací a přihlášku najdete na http://www.valika.cz/triplep

17. dubna – Co je vlastně to POZITIVNÍ RODIČOVSTVÍ? Hezké vysvětlení nabídla například zakladatelka a čestná prezidentka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Více informací najdete na https://www.valika.cz/pozitivnirodicovstvi/